Novi zakon o porezu na nekretnine izazvao je val nezadovoljstva u Hrvatskoj, a kako bi barem malo ublažili situaciju, Vlada je odlučila građanima ponuditi mogućnost da pitaju sve što ih zanima o novom nametu. Tako su na adresu ministra financija Slavka Linića stigli deseci pitanja. Građani su pitanjima 'zatrpali' vladine službene profile na društvenim mrežama, Facebooku i Twitteru. Donosimo vam neka od njih.
Gdje vi vidite Hrvatsku za 5 ili 10 godina?
– Kad govorimo o budućnosti Hrvatske, Vlada RH bori se za nova radna mjesta za što veće investicije i gospodarski rast u investicijama, a to znači: Vidim Hrvatsku kao zemlju koja će imati veći broj hidroelektrana, termoelektrana, obje rafinerije, bušotine, na Jadranu puno alternativnih izvora, imat će vjetroelektrane, imat će kogeneracije na bio masu, što više solarnih elektrana, a to znači da nećemo više uvoziti energetiku. Ali isto tako, masu hotela, masu hotelskih novih kapaciteta, puno turista koji neće dolaziti samo ljeti. Isto tako poljoprivredu koja će barem 80 posto našeg poljoprivrednog zemljišta staviti pod kulturu i sve će to konzumirati naš turizam, naši građani, a to znači mali uvoz hrane. Broj zaposlenik blizu milijun i šesto tisuća, a broj nezaposlenih oko 100.000. To znači siguran posao, plaću i skroman život. Ipak smo zemlja koja će još dugo biti veliki dužnik i odgovorna prema dužnicima.
Imate li kakvih drugih mjera za pokretanje gospodarstva umjesto uvođenja novih poreza?
– Građani Hrvatske moraju shvatiti: nema povećanja poreza i nismo povećavali porez. PDV je povećan za dva indeksna poena, ali u isto vrijeme smanjen zdravstveni doprinos na njihove plaće. Što znači konkurentska moć hrvatskog gospodarstva je veća, šansa za veći broj radnih mjesta je veća. Isto tako, nastojat ćemo i u buduće da doprinos zdravstva iz plaća bude smanjen s 13 na 7 posto, borimo se za to da plaće mogu rasti jer se doprinosi smanjuju, također želimo smanjiti prireze koje idu na plaće. Nema povećanja, postoji zamjena.
Poštovani ministre, zašto javnost nije upoznata s radom Odbora za fiskalnu politiku? Posljednje javno dostupno izvješće je iz veljače 2012. Hoće li se ovlasti njegovih članova povećati u narednom razdoblju, što je preporučila i Misija MMF-a?
– Ne. Prijedlog MMF-a je prihvaćen, a to znači da oni ne budu više pri ministarstvu financija pa je u ovom trenutku zu izradi zakon gdje će fiskalni odbor biti dio odbora Hrvatskog sabora, dio odbora za financije, daleko od izvršne vlasti pa će se njihov rad možda maklo više vidjeti i biti više prisutan u javnosti.
Zar je sve što postoji od poreza u Europi i svijetu ispravno? Kad ćete prestati biti marionete idiota iz MMF-a?
– Ne. Jednostavno u hrvatskoj vladi postoje stručnjaci koji su svjesni da smo mi socijalizam napustili, a to znači da mi naše društvo moramo prilagoditi tržišnoj ekonomiji. Komunalna naknada koja je govorila o tome da građani plaćaju na nekretnine neku vrstu parafiskalnog nameta , a to znači po kvadratu i po lokaciji, mi ga pretvaramo u jasan porez i po vrijednosti. to su naše vrlo jasne poruke, da znamo što treba raditi i da sustav prilagođavamo imovini i bogatstvu po imvini.
Kada ćete prodati te skupe aute i početi se voziti autobusom na posao kao i svi ljudi i tako napuniti proračun.
– Ja se vozim u starom autu, a znam vrlo često voziti se i autobusom. Mnogi od nas dolaze i pješke i autobusom na posao.
Zašto vlastite plaće ne snizite na razinu prosječne plaće u RH?
– Evidentno je da kad se uspoređujemo s našim plaćama, barem ministri, te plaće su sasvim prihvatljive u odnosu na prosječne plaće. Sad je pitanje da li netko voli da budemo demagozi i da svi u Hrvatskoj imamo istu plaću. Odgovor je da se ova Vlada ne bavi takvim porukama i politikama jer tada bi svi u Hrvatskoj imali 5.000 kuna, a to nije moguće.
Koji je kriterij da bi se nekoga proglasilo bogatim? U Sloveniji je to milijun eura.
– Bogatim mi ne proglašavamo samo onoga tko ima visoku plaću, mi proglašavamo onoga tko ima i puno imovine i nekretnina, tko ima automobile i jahte. S primanjima nešto većima, plaćaju 40 post poreza na dohodak, plaćaju poreze na jahte, skupe automobile, sada vrlo jasno velimo, ako imaju puno nekretnina, platit će i porez na nekretnine.
Hoćete li i Vi plaćati porez i na svoje nekretnine?
– Da. Ja sam osoba koja za sebe znam reći da sam se dobro udala iz razloga što imam bogatu suprugu. Ima dva stana, trećinu kuće i plaćat ćemo poreze s obzirom da ne živimo u kući.
Zašto nije uveden porez na ukupnu imovinu?
– Vrlo jasno, oporezovana je skoro sva imovina građana Hrvatske. S ovim zadnjim zakonom imamo transparentan sustav koji govori o porezu na nekretnine, ali mi imamo i porez na automobile, porez na jahte, poreze u prometu. Ono što nismo do sada oporezivali je kamata na štednju i umjetnička blaga i to je nešto što još uvijek razrađujemo. I po tom materijalnom bogatstvu, oporezujemo građane. Ono što je novina, oporezivanje uvodimo po vrijednosti.
Hoće li se plaćati porez i na nekretninu u kojoj živimo? Ako je tako, da li otpada komunalna naknada?
– Da. Porez na nekretnine znači da se trenutno ukida komunalna naknada i porez na vikendice. Porez na nekretninu u kojoj živimo bit će sličan komunalnoj naknadi, ali on će biti rezultat oporezivanja po vrijednosti, a ne po metru kvadratnom i lokaciji. I to je nešto što sigurno neće biti veće nego komunalna naknada ako u toj nekretnini živimo.
Zar neće troškovi biti veći, ako sad komunalije plaćamo oko 750 kuna, a po novom porezu bi davali 1500 kuna godišnje?
– Ne, nije istina, davat ćete isto kao i komunalnu naknadu, od 400 do 700 kuna, a važeći prema vrijednosti objekta. Prema tome, nećete plaćati više.
Sve odgovore na pitanja postavljena ministru Liniću pogledajte u videu.
>> Čačić ruši Linićev zakon: HNS se protivi uvođenju novog poreza
Ja se uopće ne bojim poreza na imovinu, mada bi prema ovim dušebrižnicima platio više nego do sad. To jednostavno treba ići ali bi se trebalo pobrinuti za sređivanje zemljišnih knjiga i uskađivanje s katastrom. Liniću samo naprijed bez stajanja. Nema vremena obazirati se na naklapanja i primjedbe, nego se treba apsolutno skoncentrirati da zakon bude pravedan i potpuno ostvariv.