Ministar financija Slavko Linić poručio je danas iz Luxembourga da ne odustaje od ukidanja poticaja za stambenu štednju te da će izmjenama Zakona o potrošačkom kreditiranju zaštititi građane, posebno one koji imaju kredite u švicarskim francima, od banaka za koje Linić kaže da ih zanima samo "profit, zarada i nesigurnost građana". Linić je, na povratku iz Washingtona, danas u Luxembourgu sudjelovao na sastanku Ecofina, Vijeća ministara financija EU, nakon kojeg je davao izjave hrvatskim novinarima.
– Nema odustajanja od ukidanja poticaja za stambenu štednju. Ne vidim razloga za odustajanje. Zaista, sve ovo što je dosad uplaćeno, a uplaćeno je više od milijarde kuna, nije dalo efekta. Štednja je dobrodošla, ali u vrijeme kada je kriza, kad se smanjuje svim mogućim korisnicima, tada je neopravdano davati poticaje ljudima koji imaju nekretnine i koji štede za svoju djecu. Prema tome, mi ne govorimo o stambenoj štednji nego govorimo kako štedjeti u državnom proračunu – rekao je Linić o temi koja je prijetila da će izazvati političke potrese u Vladi nakon što je HNS, a i dio SDP-ovih ministara, dao naslutiti da ne podržava ukidanje poticaja na stambenu štednju.
O kreditima u švicarskim francima: Bankarski sustav gledao samo svoje interese
Ministar financija oštro je komentirao i ponašanje hrvatskih banaka prema klijentima koji su uzimali kredite u švicarskim francima. Nećemo više dozvoliti uzimanje novca građanima bilo kakvim izlikama, rekao je Linić.
– Smatramo da je bankarski sustav gledao samo svoje interese. Kad je imao dovoljno novca, plasirao je taj novac prema građanima. Dapače, plasirao je i "švicarce" iako je znao koliko je to rizično i opasno. Privukao je građane niskim kamatama. Posao je države da vrati nadzor u tom dijelu. Posao je države da zaštitimo građane od toga, neovisno što su oni potpisivali – rekao je Linić.
Dodao je kako u slučajevima u kojima su "prekoračenja u rastu tečaja 20 posto, kamata treba biti vraćena na početne razine". Na pitanje kako komentira kritike iz banaka koje kažu da su takve izmjene zakona protivne Ustavu, da stvaraju pravnu nesigurnost i da ne poštuju potpisane ugovore, Linić je odgovorio:
– Nezadovoljna strana u posljednje vrijeme samo se žali na protuustavnost rješenja. Ustavni sud neka radi svoj dio posla. Istina je da su građani potpisivali, ali ocjenjujemo da su potpisani ugovori ipak na štetu građana, da bankarski sustav nije imao obzira prema građanima. Ne samo da su mijenjali tečajne razlike, nego i kamate ovisno o svojim interesima, ne gledajući interese građana. Posao Vlade je da taj dio pokuša zaustaviti i da zaštiti građane. Ako to tako ocjenjuje udruga banaka, neka vode postupke na Ustavnom sudu. Samo pokazuju svoju moralnost. Njihov profit, njihova zarada, nesigurnost građana, to je ono što njih zanima – zaključio je Linić.
Vijeće ministara financija EU danas je donijelo konačnu odluku o uspostavi jedinstvenog mehanizma za nadzor banaka u euro zoni, kojemu se mogu, na dobrovoljnoj osnovi, pridružiti i zemlje izvan euro zone. Taj mehanizam jedan je od stupova stvaranja tzv. bankovne unije, odnosno jedan od stupova u konstrukciji pomoću koje EU pokušava izaći iz postojeće krize. Jedinstveni nadzorni mehanizam trebao bi početi funkcionirati za godinu dana, a on znači da Europska središnja banka preuzima novu, dodatnu ulogu koja je dosad isključivo bila na nacionalnim tijelima za nadzor banaka.
Ministar Slavko Linić izjavio je nakon sastanka da je stvaranje jedinstvenog nadzornog mehanizma prihvatljivo i zanimljivo i za Hrvatsku.
- Za to su posebno zainteresirane zemlje euro zone, ali i za nas kao zemlju izvan euro zone također je zanimljivo da budemo prisutni u tom paketu jer je skoro 90 posto bankarskog sustava Hrvatske u rukama banaka koje su inače porijeklom iz euro zone. S druge strane, vrlo je jasna politika da se svi resursi vlasnika i uprave trebaju iskoristiti u procesu sanacija, ako dođe do krize, a da tek zatim idemo na opterećenje proračuna i poreznih obveznika. To donosi daleko veću odgovornost i disciplinu u bankarskom sektoru i to su mjere koje Hrvatska prihvaća - rekao je Linić nakon završetka sastanka Ecofina u Luxembourgu.
>> Evo zašto bi se mogla ukinuti olakšica za prvu nekretninu