Nakon što je prespavao noć ministar financija Slavko Linić odlučio je još žešće napasti suca koji je zaustavio postupak predstečajne nagodbe Dalekovoda i odlučio neke odredbe zakona po kojem se provode poslati na ocjenu ustavnosti.
Vidim, a ne smijem reći
– Ni jedan sudac nije sveta krava. Nismo reagirali u slučaju Industrogradnje. Taj je sudac napisao optužnicu. Sudac koji sebi dopušta da kriminalcima proglašava izvršnu vlast i parlament, on je takva sveta krava koja neće imati zaštitu – odgovorio je Linić sucu Mislavu Kolakušiću koji se javnosti obratio riječima: "Neću suditi po principu vidim, a ne smijem vidjeti."
Vidio je Kolakušić da zakon privilegira neke vjerovnike. "Stekao sam uvjerenje da pojedine odredbe tog Zakona i njihova primjena predstavljaju povredu Ustava i drugih zakona na štetu vjerovnika, državnog proračuna, a time i svih građana, dok pojedinim vjerovnicima omogućuju povoljnije uvjete ostvarivanja njihovih potraživanja", stoji u Kolakušićevu priopćenju.
Linić s druge strane tvrdi da sudac ne može i neće zaustaviti nagodbe, ako mu to ne odobri kolegij sudaca Trgovačkog suda. Zato je uvjeren da od zaustavljanja drugih nagodbi neće biti ništa.
– Ocjenjujem da je ta osoba zbrkana. On govori o tome da se ne može njemu reći da u 15 dana mora donijeti rješenje, ali nigdje ne govori o neustavnosti – kazao je Linić pa pojasnio da je spreman produljiti rok, ako postoji potreba, ali ne na pet mjeseci ni godinu dana.
Međutim, ako suci ipak zakompliciraju stvar i odluku o nagodbama odvuku do jeseni, Linić najavljuje da će dignuti deblokade računa i omogućiti nove blokade.
– Ne zanima me što će nakon toga biti. To je pitanje za pravosuđe i njihov problem koji će sami izazvati – poručio je Linić čime je lopticu odgovornosti za potencijalno vrlo teške posljedice ukidanja predstečajnih nagodbi prebacio na suce. Kao primjer posljedice na gospodarstvo uzeo je Linić Dalekovod, kojeg se, kaže – uništava! Tvrtka je već odbijena na jednom domaćem natječaju, a na međunarodni natječaj u Norveškoj izašla je uz pomoć garancija HBOR-a i Linićeva pisma u kojem investitora uvjerava da će nagodba brzo i uspješno završiti.
– Čak 1900 ljudi zaposleno je u Dalekovodu. Zanima li tog suca sudbina tih ljudi? Ma što ga briga – kazao je Linić o Kolakušiću.
Stečaj naplati 10 %
I Hrvatska udruga poslodavaca jučer je izrazila zabrinutost zbog pravnog zapleta koji je izazvala odluka o zaustavljanju predstečajne nagodbe Dalekovoda. "Otvaranje mogućnosti da je zakon neusklađen s Ustavom stvara opasan pravni vakuum koji može imati ozbiljne negativne posljedice, ne samo za gospodarstvo već i za društvo", kažu poslodavci. Pozivaju sve relevantne sudionike da se uključe kako bi se stvorilo kvalitetno i provedivo konačno zakonsko rješenje. Uz socijalne partnere, donositelj zakona treba konzultirati najširi stručni tim koji može zakonsko rješenje sagledati iz svih aspekata njegova utjecaja, predlaže HUP i ističe da oni institut predstečajne nagodbe smatraju dobrim rješenjem koje može ubrzati restrukturiranje domaćeg gospodarstva i tako stvoriti preduvjete za oporavak ugroženih tvrtki te očuvanje radnih mjesta.
Kako bi dokazao važnost i uspjeh predstečajnih nagodbi u usporedbi sa stečajem Linić je iznio i najnovije podatke o naplati potraživanja. Do ponedjeljka su 4692 tvrtke tražile nagodbu zbog dugova od 46,8 milijardi kuna. U tim tvrtkama radi 40 tisuća ljudi. U 650 prihvaćenih nagodbi dogovorena je naplata dugova od 11 milijardi kuna, a u njima radi 11.625 zaposlenika. Trgovački sud potvrdio je 84 nagodbe čime su spašena 1632 radnika i dogovoren je način otplate dugova od gotovo milijardu kuna. U likvidaciju idu 2863 tvrtke čiji su prijedlozi za nagodbu odbačeni.
>> Linić uzvraća: Ovo je sučeva optužnica protiv vlasti!
>> Sudac oštro Liniću: Ne radim po principu 'vidim, a ne smijem vidjeti'
>> Predstečajne nagodbe: Prijeti 4900 stečajeva i 40 tisuća otkaza