Tek nešto manje od šest mjeseci nakon neuspjelog prvog pokušaja da uvede porez na nekretnine, ministar financija Slavko Linić pripremio je novu verziju zakona koja je, prema pisanju medija, spremna za implementaciju.
Ima samo jedan problem. Tri od četiri stranke u vladajućoj koaliciji ne podržavaju trenutačno uvođenje takvog poreza. Dapače, kako se može doznati od visokopozicioniranih članova HNS-a, HSU-a i IDS-a, sve što znaju o detaljima novog prijedloga spornog poreza doznali su iz medija.
– Opet se ponavlja ista priča kao i prošle godine. Porez se predstavlja kao gotova stvar, a da se s nama uopće nije razgovaralo. Mi ne znamo što piše u novom prijedlogu zakona, no što god da piše i dalje smo pri stavu da se protivimo uvođenju bilo kakvog novog poreza u trenutku kad država bilježi pad gospodarstva. Dakle, dok ne ostvarimo barem tri uzastopna tromjesečja gospodarskog rasta o tome ne treba ni razmišljati – kaže jedan visokopozicionirani dužnosnik HNS-a. Ništa manje iznenađeni nisu ni u HSU-u. Šef stranke Silvano Hrelja kaže da očekuje detaljnu prezentaciju Linićeva prijedloga, ali da nije sklon podržati povećanje nameta za umirovljenike.
– Ako se radi samo o zamjeni za komunalnu naknadu, onda nemamo ništa protiv, ali mora nam se jasno obrazložiti i garantirati da će tako zaista i biti – kaže Hrelja. Naš sugovornik blizak Vladi tvrdi da većina građana novi porez neće osjetiti jer će porez na nekretnine u kojima se stanuje biti u visini sadašnje komunalne naknade, a porez na nekretnine za vikendicu bit će približno isti kao i sadašnji porez.
– Ministar financija proveo je široku javnu raspravu i tijekom proljeća će na užem kabinetu održati prezentaciju novog, poboljšanog prijedloga. A na članovima užeg kabineta bit će onda da donesu politički odluku vezanu uz porez na nekretnine – kaže naš sugovornik. Problem je što garancija da građani neće osjetiti uvođenje novog poreza ne može biti. Naime, čak i da ukupna količina novca prikupljena novim porezom ostane ista, evidentno je da se porezna osnovica mijenja, pa da će stoga neki građani plaćati više, a neki manje. U ovom trenutku, prije lokalnih izbora, strankama to ne odgovara, no daljnje ublažavanje poreznih stopa dovodi u pitanje i sam smisao uvođenja takvog poreza.
>>Za tri godine neplaćanja poreza država će vam uzeti nekretninu