Predsjednik Nacionalnog savjeta za suradnju s Haaškim tribunalom, Rasim Ljajić izjavio je beogradskim Večernjim novostima kako će Srbija ponovno zatražiti da Srbi osuđeni u Haagu služe kaznu u zatvorima u Srbiji.
- Vijeće sigurnosti UN mora donijeti formalnu odluku, ali i Tribunal mora dati svoje mišljenje. Ovo pitanje je u posljednjih nekoliko godina konstantna tema svih naših razgovora s predstavnicima Haaškog tribunala, i suda i tužiteljstva - kaže Ljajić. Novosti podsjećaju kako je Glavni tajnik UN-a 1993. donio preporuku kako osuđenici osuđeni za ratne zločine ne trebaju služiti kaznu u zatvorima u državama bivše zajedničke države jer se tada još ratovalo pa je ova preporuka bila logična. Ljajić je nedavno posalo dopis glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu i zatražio da Srbiju uvrste na popis zemalja koje su potpisale sporazum s Haaškim tribunalom i gdje haaški osuđenici mogu odslužiti zatvorsku kaznu. Ranije su takvi zahtjevi Srbije bili odbacivani jer su na slobodi bili najveći bjegunci, Karadžić, Mladić i Hadžić, ali sada kada su u Haagu, drži Srbija, nema razloga ne upućivati Srbe osuđene u Haagu, u srpske zatvore.
No, stigao je također negativan, ali logičan odgovor - \"osuđenici bi u Srbiji bili tretirani kao heroji i izdržavali bi kazne u povlaštenim uvjetima\". Srpski mediji podsjećaju kako Milan Martić, osuđen na 35 godina zatvora zbog zločina u Hrvatskoj, izdržava kaznu u Estoniji u kojoj Srbija nema veleposlanstvo i do te zemlje ne postoji direktna zrakoplovna ili autobusna linija, a ćeliju dijeli s Dragomirom Miloševićem, koji je u Haagu osuđen na 29 godina zatvora zbog granatiranja Sarajeva. Smije se tuširati samo jednom tjedno \"što mu onemogućuje bavljenje sportom, a što mu je u Scheveningenu bilo dozvoljeno\". Cigaretu može zapaliti samo jednom dnevno i to samo one koje mu daju stražari i sve vrijeme je zaključan u ćeliji, iz koje može da izlazi samo u šetnju po sat vremena dnevno.
- Osim toga, Martić mora mjesečno platiti oko 500 eura za troškove za higijenu i za telefonske razgovore koji su deset puta skuplji sa Srbijom nego sa bilo kojom drugom zemljom u Europi. Kada obitelj dođe u posjet, zaključani su zajedno s njim. O svemu ovome sam obavijestio Rasima Ljajića koji je učinio šta je mogao, ali i bivše predsjednike Skupštine i Vlade koji mi nisu ni odgovorili - jada se Martićev odvjetnik Peđa Milovančević.
>>Haradinaj u Prištini dočekan uz crveni tepih, vatromet i gardu
odsluženje u srbiji nebi bilo kazna.