najbolje rješenje

Maldivski predsjednik Nasheed dao ostavku nakon prosvjeda

mohamed nasheed
Foto: AFP/PIXSELL
1/3
07.02.2012.
u 08:28

Dio policajaca pridružio se prosvjednicima koji su željeli provaliti u sjedište obrambenih snaga u Maleu.

Predsjednik Maldiva Mohamed Nasheed dao je ostavku u utorak nakon nasilnih oporbenih prosvjeda, kojima se pridružio i dio policajaca koji su trebali rastjerati prosvjednike. Nasheed je na državnoj televiziji poručio kako bi u ovoj situaciji bilo bolje da odstupi.

– Ne želim voditi zemlju čeličnom šakom. Povlačim se – rekao je Nasheed.

Vojska se od nasrtaja 500-tinjak prosvjednika, među kojima i nekoliko desetaka policajca u uniformi, donosi Reuters, koji su silom željeli provaliti u sjedište maldivskih obrambenih snaga, pokušala obraniti suzavcem. Dio policajaca oglušio se na zapovijedi te se pridružio napadu na sjedište vojske u glavnom maldivskom gradu Maleu.

Današnji prosvjedi najnasilniji su u posljednjih nekoliko tjedana od kada je Nasheed naredio vojsci da uhiti najistaknutijeg suca kaznenog suda za kojeg smatra da prima mito od bivšeg predsjednika Maumoona Abdula Gayooma.

Upravo zbog te naredbe Nasheed, hvaljen zbog uvođenja demokracije i preuzimanja vlasti nakon pobjede na demokratskim izborima, našao se u neobičnoj situaciji da se mora braniti od optužbi za diktaturu. Nasuprot njemu Gayoom je 30 godina autokratski vladao Maldivima.

Gayoomova oporbena Maldivska progresivna stranka optužila je vojsku za ispucavanje gumenih metaka na prosvjednike te naglašava kako su brojni ljudi ozlijeđeni iako nema nikakvih službenih potvrda o ozlijeđenima.

Glasnogovornik maldivskog predsjednika Nasheeda opovrgnuo je optužbe protiv vojske, ali potvrdio je da se 40-ak policajaca oglušilo na naredbe.

Prosvjedi i borba za naklonost na predsjedničkim izborima 2013. godine pokazali su da Gayoomova stranka sve više usvaja tvrdolinijašku islamističku retoriku i optužuje Nasheeda kako je protivnik islamizma. Tijekom Gayoomove vladavine pokazalo se koliko je zapravo snažno rivalstvo između njega i Nasheeda koji je u zatvoru proveo šest godina nakon što je 27 puta uhićen zbog poticanja demokracije.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije