Rat između Hrvatske i Srbije bio je dogovoren i nekoliko mjeseci prije njegova početka, a ja sam vidio da će u njemu stradati sirotinja. Cilj obiju strana bio je da se pobune razbuktaju kako bi se mogli pokrasti imovina i novac.
Incidenti u Vukovaru
Zborio je tako Tomislav Merčep sredinom prošlog desetljeća u intervjuu koji je dao jednoj srbijanskoj televiziji. A taj intervju, kao i sirove televizijske snimke te film Nenada Puhovskog “Paviljon 22”, koji je snimljen 2002. te prikazan na Festivalu dokumentarnog filma u Zagrebu, potom dvije godine kasnije otkupljen od HTV-a te “bunkeriran”, pogledani su danas na zagrebačkom Županijskom sudu.
Sve gore navedeno dio je dokaza koji se izvode u nastavku suđenja Tomislavu Merčepu, ratnom savjetniku ministra policije, a sadašnjem optuženiku za ratni zločin nad civilima. Merčepa se tereti po zapovjednoj odgovornosti za mučenja i ubojstva 43 civila 1991. na području Pakraca, Kutine i Zagreba.
Osim citata s početka teksta, Merčep je u razgovoru s novinarom srbijanske televizije, koji očito nije bio najbolje pripremljen ni upoznat s materijom o kojoj razgovara s Merčepom, što mu je na kraju intervjua i sam Merčep spočitnuo, govorio i o incidentima koji su se početkom 90-ih događali u Vukovaru.
Htjeli ga ubiti
– Često su se događale pljačke, hrvatski i srpski kriminalci operirali su u omjeru jedan naprema jedan. Policija nije reagirala – kazao je Merčep srbijanskom novinaru.
Govoreći o miniranjima kafića po Vukovaru, kazao je kako ih je u zrak dignuto sedam. Prema tvrdnjama T. Merčepa, za šest tih eksplozija bio je odgovoran hrvatski SZUP (Služba za zaštitu ustavnog poretka, preteča današnjih hrvatskih tajnih službi, op. a.), dok je u jednom slučaju bila riječ o međuobiteljskom obračunu.
Merčep je u razgovoru za srbijansku televiziju kazao i da ga je Josip Manolić htio ubiti, a što Manolić ima reći o svemu tome, vjerojatno će se moći čuti 11. rujna, za kada je previđeno njegovo svjedočenje. Inače, Merčep je kazao i da je nakon odlaska iz Vukovara htio sve napustiti i otići u Austriju, no MUP mu nije dao dokumente. Zatim je došao raditi u MUP kao savjetnik ministra policije, no u intervjuu nije objasnio kako se to dogodilo.
Ovo Merčep nije lagao, sirotinja je naje ko i u svakom ratu, zato kad do rata dođe bježite čim dalje od njega jer se borite za ove bogatune koji vas u miru čerupaju.