Jednakiji od drugih

Milanović visoko dignuo moralnu letvicu, samo je za prijatelje spušta

zoran milanović,iblerov trg (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/6
10.06.2013.
u 07:25

Druga mjerila – Za bivšu ministricu Mirelu Holy i bivšeg ministra Veljka Ostojića letvica se nije spuštala.

Krešimir Kučko i dalje je predsjednik uprave Croatije Airlinesa iako je otkriveno da mu državna aviokompanija plaća goleme troškove u Nizozemskoj, gdje živi njegova obitelj. Šef CA putuje svaki vikend u Amsterdam pod krinkom da ide raditi u predstavništvo kompanije u tom gradu. CA Kučku u Nizozemskoj plaća zdravstveno osiguranje, mobitel, leasing automobila i gorivo, a prosječan iznos mjesečnih troškova za to je 2000 eura. Iako bi neki drugi, manje zaštićen direktor državnog poduzeća odmah odletio s funkcije zbog takva grijeha, Kučku se ništa nije dogodilo.

Neuvjerljiva opravdanja

Predsjednik Vlade Zoran Milanović, koji voli govoriti o visoko postavljenim moralnim letvicama, i dalje čvrsto stoji iza svog prijatelja iz djetinjstva Kučka kojeg je osobno i postavio na čelo državne aviokompanije. Osim što su i njihove majke prijateljice, Milanović je kao dodatnu zaštitu Kučku postavio u Nadzorni odbor CA još jednog svog prijatelja, profesora s Pravnog fakulteta Sinišu Petrovića. On vodi glavnu riječ i u NO-u, ali kako kažu upućeni, i u kompaniji. NO, kojem predsjeda Petrović, tako se ograđuje od spornih Kučkovih troškova, objašnjavajući da to nije u njegovoj nadležnosti, nego u nadležnosti uprave, odnosno Kučka. No šef CA nije jedini za kojeg je dosad Milanovićeva letvica po potrebi bila spuštana dovoljno nisko da je se može preskočiti ili čak prekoračiti.

Od prvog ešalona Vladinih dužnosnika neokrznut je prošao ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina iako se našao u sukobu interesa jer je istodobno bio i ministar i direktor tvrtke TJ Prom. Usto, Jakovina je petljao i muljao javnost o tom slučaju tvrdeći da je direktorske ovlasti prenio na odvjetničko društvo iako je potpisivao financijska izvješća svoje poljoprivredne ljekarne i kad je već bio ministar. TJ Prom je uza sve to bio i dužan 150.000 kuna, a dio tog novca dugovao je Hrvatskim vodama u kojima je Jakovina predsjednik Upravnog vijeća.

I ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš našla se u situaciji koja ruši ljestvicu moralnosti kad je otkriveno da je njen suprug Zlatko Taritaš zaposlen u državnom poduzeću Plinacru. Ministrica je članica HNS-a, Plinacro je u raspodjeli partnera Kukuriku koalicije pripao HNS-u, a na čelu te tvrtke, kad je ministričin suprug zaposlen, bio je HNS-ovac Mladen Antunović. No unatoč tom skandalu A. Mrak Taritaš i dalje je ministrica u Milanovićevoj vladi.

Zdenko Antešić pak spada u drugi ešalon dužnosnika, on je zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, a na toj funkciji je opstajao bez obzira na nekoliko klasičnih rušenja moralne ljestvice. Prvo je otkriveno da je Antešić, još dok je bio gradonačelnik Raba, otišao na jedan dan u mirovinu kako bi si osigurao povlaštenu saborsku mirovinu, i to svega nekoliko mjeseci prije dolaska na vlast Kukuriku koalicije koja je najavljivala ukidanje tih povlaštenih mirovina. Otkriveno je zatim i da je Grad Rab, dok ga je vodio Antešić, plaćao smještaj u domu za starije njegovoj teti. Zamjenik ministra prometa preživio je na toj funkciji i kad je javnost doznala da je kao gradonačelnik Raba pri donošenju novog prostornog plana prenamijenio zemljište u svom vlasništvu i u vlasništvu svoje obitelji iz poljoprivrednog u građevinsko.

Isti krimen, druga kazna

Vladajuća koalicija nije posustala u svom naumu da Dražena Lučića postavi na mjesto predsjednika Vijeća Hrvatske agencije za poštu i telekomunikacije iako je znala da je protiv njega podnesena kaznena prijava zbog sporne nabave uredskog namještaja dok je bio ravnatelj te agencije.

Glavnom ravnatelju Hrvatske radiotelevizije Goranu Radmanu Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa presudilo je pak da je u potencijalnom sukobu interesa jer je vlasnik tvrtke Nautar koja posluje s oglašivačima na HRT-u. Utvrđeno je i da je Radman član Nadzornog odbora Hypo Alpe Adria banke iako je dužnosnicima zabranjeno članstvo u NO-ima tvrtki koje nisu od državnog interesa. Usto se Radman našao pod velikim kritikama kad je za glavnog urednika prvog programa HTV-a imenovao svog kuma Željka Rogošića za kojeg se još ispostavilo da je krivotvorio biografiju. No Radman je i dalje glavni ravnatelj HRT-a.

Za neke je u Kukuriku vladi ipak letvica bila previsoko postavljena pa su je srušili. Tako su s ministarskih pozicija morali otići Mirela Holy i Veljko Ostojić, no unatoč krimenima koji im se spočitavaju – intervencija za posao supruge stranačkog kolege i prenamjena zemljišta u Istri – oni su morali otići ipak zbog nekih drugih razloga – M. Holy jer je smetala tadašnjem prvom potpredsjedniku Vlade Radimiru Čačiću, a Ostojić zbog sukoba na relaciji SDP – IDS.

>>Premijer Milanović na brodu, građani se zabrinuli: Ne skačite!

>>IDS zove na sastanak. Nepoznat odgovor SDP-a

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije