Pobjeda klerika Hassana Rohanija na predsjedničkim izborima u Iranu u prvom krugu s više od 50 posto upućuje na to da u zemlji postoji potreba za reformama i da su mnogi Iranci iskoristili priliku da spuste vladajuću elitu na zemlju, potaknuti privrednim problemima, međunarodnom izolacijom i gušenjem osobne slobode.
Suprotnost Ahmadinejadu
Nakon proglašenja Rohanija pobjednikom predsjedničkih izbora, obraćajući se svojim pristašama Rohani je kazao da će se zauzimati za vanjsku politiku koja se temelji na konstruktivnoj interakciji sa svijetom i kako će učiniti sve da Iran iziđe iz međunarodne izolacije koja je rezultirala teškom gospodarskom krizom u Iranu te da će štititi građanska prava u Iranu.
– Iako su konzervativci, koje podržava vrhovni vođa ajatolaha Ali Hamnei, najveći autoritet u Iranu, pretrpjeli težak udarac, ne vjerujem da će doći do radikalnih promjena u odnosu Irana i svijeta niti da će to dovesti do promjene politike Teherana kada je riječ o iranskom nuklearnom programu i sigurnosnim pitanjima o kojima odlučuje vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei, smatra politički analitičar Hakam Amhaz.
Budući da iranski predsjednik ima važnu ulogu u donošenju odluka u toj šiitskoj zemlji sa 75 milijuna stanovnika, ipak bi mogao omogućiti promjene u odnosu na konfliktan stil dosadašnjeg predsjednika Mahmouda Ahmadinejada.
Glavni pregovarač
– Rohani, umjereni klerik srednjeg ranga i bivši glavni pregovarač u pregovorima s Velikom Britanijom, Francuskom i Njemačkom o iranskom nuklearnom programu od 2003. do 2005., kada je Iran pristao suspendirati obogaćivanje urana, što je ublažilo zapadni pritisak, poznat po svome miroljubivom pristupu, važna je poveznica između tvrdih struja oko Hamneija koje se protive popuštanju Zapadu i reformista koji su posljednje četiri godine bili marginalizirani, a koji smatraju da bi Iran trebao biti pragmatičniji u odnosima sa svijetom i promijeniti se iznutra kako bi preživio, ističe Hakam Amhaz koji već 10 godina živi u Iranu. Naime, poznato je da je Rohani s dužnosti pregovarača otišao s dolaskom Ahmadinejada na vlast 2005. godine, kada je obogaćivanje urana nastavljeno. Od tada gotovo nije bilo napretka u pregovorima. Međunarodne su sankcije postrožene, što je nanijelo veliku štetu iranskoj privredi.
Novi iranski predsjednik Rohani imao je besprijekornu revolucionarnu prošlost i bio je aktivan u opoziciji koja je svrgnula iranskog šaha 1979. Također je imao istaknutu ulogu u iranskom ratu s Irakom od 1980. do 1988. kada je, među ostalim, bio zapovjednik nacionalne zračne obrane. Hassan Rohani, kojega većina Iranaca smatra pragmatičnim konzervativcem, služio je kao potpredsjednik i predstavnik ajatolaha Alija Hamneija u Vrhovnom vijeću za nacionalnu sigurnost.
Kao čelnik Vijeća strateškog istraživačkog centra smatra da bi vlast trebala više surađivati sa znanstvenicima i stručnjacima i koristiti se njihovim znanjem i vještinama za izgradnju zemlje i izlazak iz krize. Zagovornik je pomirenja svih iranskih frakcija i političkih stranaka radi održavanja jedinstva i stabilnosti u Iranu.
>>Reformist Rouhani s više od 50% predsjednik Irana u prvom krugu