U sljedećih nekoliko dana bit će jasno hoće li se u Egiptu razbuktati građanski rat ili je kulminacija prošla razbijanjem dvaju kampova Mursijevih pristaša u Kairu, iza čega je ostalo na stotine mrtvih i ranjenih, smatra analitičar s portala obris.org. Igor Tabak.
– Još uvijek se ne može govoriti o građanskom ratu jer su nasilni sukobi lokalizirani samo na dvije lokacije u glavnom gradu. Demonstracija ima i diljem zemlje, u drugim gradovima, no ovi prosvjedi niti su toliko nasilni niti su trajni. Ovi se sukobi rasplamsaju pa smire – kaže Tabak.
Tvrđave na trgovima
Akcija kojom su egipatska vojska i policija raspršile tisuće Mursijevih pristaša predstavlja drugo poglavlje puča u kojemu je svrgnut islamistički predsjednik. Prvi korak, uklanjanje samoga Mursija, izveden je 3. srpnja. No vojsci i njezinom zapovjedniku, generalu Al-Sissiju, bilo je jasno kako posao nije dovršen dok na ulicama paralelno vlada Muslimansko bratstvo. A Mursijevi pristaše imali su gotovo sve elemente paralelne vlasti.
Na dva velika kairska trga postavili su kampove koji su se razlikovali od priručnih logorišta i mjesta mirnih demonstracija kakve su imali protivnici Mubaraka dok su ga rušili tijekom 2011.
– I na snimkama je bilo jasno kako su uporišta Mursijevih pristaša u stvari fortifikacijski objekti podignuti u središtu grada. Tu su bile barikade s ugrađenim vozilima, tu su bile vreće s pijeskom, tu je bila cijela logistika – kaže Tabak.
Vojska je izbjegavala sukob s islamistima za vrijeme ramazana kako na sebe ne bi navukla bijes vjernika. Ali strpljenju generala sada je kraj. Koliko je mrtvih i ranjenih bilo u akciji razbijanja dvaju kampova ovisi koji izvor slušate, no taj broj ni u jednom slučaju nije mali. Dok službena vlast tvrdi kako je poginulo 525 civila i 43 vojnika, Muslimansko bratstvo tvrdi kako je broj smrtno stradalih pet do deset puta veći. Fotografije poslane iz improviziranih bolnica postavljenih u džamijama i javnim zgradama Kaira potvrđuju svu brutalnost sukoba.
Na terenu istovremeno raste bijes protivnika Muslimanskog bratstva, što je za Večernji list potvrdio koptski aktivist Mahmuh Nakhlah.
– Muslimansko bratstvo treba zabraniti jer će stalno izazivati nove sukobe. A Kopti su im oduvijek bili trn u oku. U srijedu su iskoristili priliku i pokazali svoje pravo lice glede nas kršćana. U ovoj situaciji teško je biti kršćanin i živjeti u kvartovima gdje vladaju Mursijeve pristaše – govori Nakhlah napominjući da su mursijevci do ovog trenutka zapalili više od 20 crkvi.
Mobilizacija islamista
Pokolj u Kairu osudila je i Bijela kuća, prijeteći ukidanjem vojne pomoći Egiptu koja godišnje iznosi 1,6 milijardi dolara. No stvar je već otišla predaleko da bi vojni vrh svoje postupke kreirao prema zahtjevima međunarodne zajednice. U 14 od 27 egipatskih pokrajina uveden je policijski sat, vojska je ponovno, kao u vrijeme Mubaraka, dobila ovlasti uhićenja i zadržavanja civila bez suđenja. S druge pak strane, Muslimansko bratstvo očito se priprema za protuudar vojnom režimu koji bi mogao nastupiti nakon današnje molitve.
– Pokaže li se da islamisti mogu mobilizirati dodatne snage i rasplamsati sukobe, gotovo je siguran građanski rat. Ako ne, vojska će polako primiriti stanje – kaže Tabak.
Posljednja zbivanja u Egiptu odnijela su još jednu žrtvu – liberale i demokrate. Sukob u Egiptu sada se iskristalizirao kao sukob režima s jedne i Muslimanskog bratstva s druge strane, dok svi ostali prosvjednici koji su rušili Mubaraka moraju danas izabrati strane.
– Liberali i Facebook prosvjednici morat će se prikloniti onom tko im je bliži. U svakom slučaju, Egipat se vraća u jedan autoritarni režim i demokracija je tamo mrtva – zaključuje Tabak.
>> U Kairu poginuli snimatelj Sky Newsa i mlada novinarka iz UAE-a