Hrvatska je dobila novoga nuncija, mons. Alessandra D'Errica, koji je danas služio svoju prvu misu u zagrebačkoj katedrali, zajedno sa zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem, predsjednikom Hrvatske biskupske konferencije mons. Marinom Srakićem i desetak hrvatskih biskupa.
- Danas postajem pomalo svjestan da ovu zemlju na neki način već osjećam kao dio svoga života. Možda zbog iskustva koje je u meni sazrijevalo posljednjih godina mog boravka u Bosni i Hercegovini, te u Crnoj Gori. Možda zato što sam uvijek s određenim odmakom pratio hod vjere i povijesti ove regije. Zasigurno i zbog bratskih i prijateljskih veza koje sam već mogao uspostaviti s mnogima od vas, osobito radi blizine Sarajeva - rekao je u svojoj propovijedi mons. D'Errico, koji je prije Hrvatske bio nuncij u BiH.
On je rekao kako ga je papa Benedikt XVI. ovlastio da Hrvatima udijeli poseban blagoslov.
- Zamolili su me da vam još jednom prenesem živu nadu kako mnogi pozitivni plodovi od te crkvene vitalnosti dolaze za čitavo društvo: osobito danas, kada se ponekad čini kao da nedostaju oslonci koji nas povezuju, na koje bismo mogli s povjerenjem računati. Dapače, posebno danas, više nego u prošlosti, imajući na umu da je prije dvadeset godina proglašena neovisnost Hrvatske i dvadeset godina nakon ulaska u veliku obitelj Ujedinjenih Naroda, vašu zemlju dijeli tek korak do pune integracije u Europsku Uniju - rekao je nuncij D'Errico, dodavši da je "zbog svoje povijesti i zemljopisnog položaja, Hrvatska integralni dio europskog društva".
- Želja je Svetog Oca da, kao i druge nacije čvrste kršćanske tradicije, i Hrvatska Europi ponudi poseban doprinos duhovnih i moralnih vrijednosti, a to su one vrijednosti koje su stoljećima oblikovale osobni i nacionalni identitet njezinih žitelja - poručio je novi nuncij.
On je, kako je rekao, u Zagreb došao s dva pisma. Jedno za predsjednika HBK, kojega mu je predao na kraju mise i drugo za predsjednika države Ivu Josipovića, s kojim će se susresti sljedećih dana.
Također, vjernicima je udijelio poseban apostolski blagoslov i oprost grijeha, z za koji je, kako je rekao, potrebno ispuniti tri uvjeta: euharistiju, ispovijed (u sljedećih tjedan dana) i jednu molitvu na nakanu Svetoga Oca.
Mons. Alessandra D'Errica opisuju kao izuzetno sposobnog i vještog crkvenog diplomata, vrlo komunikativnog i otvorenog te vrlo produhovljenog svećenika, koji svoje nadahnuće nalazi u otvorenosti Duhu Svetome.
Slabo se razumem u običaje u katoličkoj crkvi pa se pitam da li je zaista moguće da biskupi mogu deliti oproste ili je autor ovog teksta nešto pobrkao?