Kontrola zaposlenika

MVP: Pričajte s novinarima, ali pod cijenu – otkaza

\'28.07.2010., Jesenice na Dolenjskem -  Hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandrokovic sastao se sa slovenskim ministrom vanjskih poslova Samuelom Zbogarom. Dvojica  mi
Željko Lukunić/PIXSELL
07.01.2011.
u 12:09

Sindikalac Siniša Kuhar: U pozadini svega je strah u Ministarstvu vanjskih poslova otkako je Tuga Tarle progovorila o nezakonitostima u radu dužnosnika

Zaustavi li novinar na ulici službenika Ministarstva vanjskih poslova, gurne preda nj mikrofon te upita: “Kako ste proveli Novu godinu?”, službenik prvo mora istaknuti da iznosi osobne stavove te zatražiti stanku kako bi pribavio odobrenje glasnogovornika za nastup u medijima. Ako ne želi biti kažnjen. Tako propisuje Naputak za nastup u medijima službenika i namještenika MVP-a, koji je od 22. prosinca propisao Gordan Jandroković, ministar vanjskih poslova.

Strah od glasnosti

– Naputkom je sebi omogućio diskrecijsko pravo po kojem se gotovo svaki javni nastup službenika i namještenika MVP-a može okarakterizirati kao teža povreda službene dužnosti i sankcionirati financijski i otkazom službe – upozorava Siniša Kuhar, glavni tajnik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika.

Objašnjava, međutim, da se u pozadini krije strah od “glasnosti”. – Ona se proširila među službenicima Ministarstva otkad je sindikalna povjerenica postala Tuga Tarle, koja je o nezakonitostima, nepravilnostima dužnosnika progovarala i javno. Drugi razlog mogao bi biti izgubljeni sudski spor protiv službenice Ministarstva u Vatikanu, protiv koje je zbog privatnog nastupa u tiskanom mediju pokrenut disciplinski postupak zbog teške povrede službene dužnosti. Na interpretacije da zaposlenici, primjerice, ne smiju odgovoriti na pitanje o Novoj godini, glasnogovornik MVP-a Mario Dragun grohotom se nasmijao: – Tko tako tumači pravilnik, ne poznaje pravni jezik. Neka slobodno komentiraju takve stvari, nastupaju u kvizovima...

Gubili sporove

Samo djelatnici koji u privatnim nastupima govore o stvarima vezanima uz posao trebaju odobrenje. Dosad takva istupanja, budući da nije bilo formalnog okvira, kao što imaju druge države, nisu bila sankcionirana pa je MVP i gubio sporove. Primjer takvog “privatnog” nastupa u medijima baš je Ines Šprem iz Vatikana koja je za domaće ženske novine kritizirala talijansku politiku i iznosila ocjene o korupciji i kriminalu, baš kao što je to učinio i Zlatko Kramarić s Kosovom u kolumni u novinama, gdje je pisao kao privatna osoba.

Ključne riječi

Komentara 114

Avatar MK
MK
15:53 07.01.2011.

Po ovakvim komentarima koje pretezito citam, MVP se ovakvih suradnika nebi smijo razdvojit... http://www.youtube.com/watch?v=JAjw7s-QMfU&feature=related dvolicno - sve skupa dvolicno.

PI
Pippo9
15:56 07.01.2011.

Ovakva je praksa u svim zapadnoeuropskim zemljama i tu nema ništa sporno jer se treba odvojiti privatno mišljenje od službenog mišljenja...

Avatar MK
MK
15:07 07.01.2011.

...Da mi vise nikad nitko nije protiv MAMIC-a pisnuo kad opet opsuje novinare i na taj nacin iznese svoj osobni stav.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije