Čekanja na liječničke preglede i pretrage diljem Hrvatske produljuju se, a stanje će se dodatno pogoršati u rujnu kada se na prepune bolničke liste uvrsti i 300-tinjak tisuća pacijenata koji su pretrage obavljali u privatnim ordinacijama kojima su u srpnju raskinuti ugovori s HZZO-om.
Ima li liječnika?
Tako se, primjerice, jučer u Zagrebu, ovisno o bolničkoj ustanovi na MR abdomena moglo naručiti za 44 do 196 dana, na CT mozga za 34, a na ultrazvuk srca za 30 do 150 dana. U Splitu slična situacija. Na ultrazvuk abdomena pacijenti čekaju 210, a srce će na uputnicu pregledati za 135 dana. Iako je nakon raskida većine ugovora s privatnim ustanovama ministar Rajko Ostojić rekao da će, povećaju li se liste čekanja, u bolnice uvesti popodnevni rad, to se, osim u KB-u Dubrava u kojem je bolnička vrata u popodnevnim satima na svoju inicijativu otvorio ravnatelj dr. Dragan Korolija Marinić, nije dogodilo.
– Liste čekanja se povećavaju, a odgovornost je na ministru Ostojiću jer nije uveo popodnevni rad – poručuje Spomenka Avberšek, predsjednica zdravstvenog sindikata. Priče da nedostaje liječnika i sestara za takav način rada u bolnicama, smatra, ne stoje.
– Dokle god liječnici iz državnih bolnica popodne rade kod privatnika, liste čekanja neće se iskorijeniti – upozorila je i poručila ministru da dokaže kako se popodnevni rad u bolnicama ne može organizirati jer ona raspolaže brojkama koje govore da to nije točno.
Praćenje stanja
Iz Ministarstva zdravlja poručuju da, otkad je počela sanacija bolnica, pomno prate liste kako bi mogli intervenirati produlje li se. Trenutačno za tako nešto, kažu, nema potrebe!
– Kada su u pitanju pretrage poput ultrazvuka i magnetske rezonancije, liste se lako mogu smanjiti tako da svaka bolnica dnevno napravi 10-ak pretraga više – kaže Luka Vončina, pomoćnik ministra Ostojića.
Tako će, smatra, bolnice povećati broj pregledanih pacijenta za nula kuna. Uvođenje popodnevnog rada problematično je jer bi to značilo da bolnice iz ionako mršavih limita liječnicima moraju platiti prekovremene sate. Osvrnuo se i na velike razlike u broju dana čekanja na pretrage jer oni variraju od bolnice do bolnice.
– Ljudi još uvijek žele određenu ustanovu i određenog liječnika – smatra Vončina i nada se da će se takav stav uskoro promijeniti pa će se pritisak na ustanove ravnomjerno rasporediti.
>>Medikol nakon što im je HZZO odbio ugovor: Trgujete životima!