Dosad najveći prosvjed protiv Vlade Zorana Milanovića, u kojemu je Zagrebom “marširalo” barem sedam tisuća učitelja, profesora, medicinskih sestara i tehničara te pravosudnih policajaca negodujući što se teret krize prelama preko njihovih leđa – što se ukidaju kolektivni ugovori, božićnice i regresi – iskoristili smo za rekapitulaciju rada Vlade u prvih 300 dana.
Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić nedavno je najavio da će uvesti ocjenjivanje radnika u javnim službama i državnim tvrtkama tako što će ih “postrojiti” po Gaussovoj krivulji. Pet posto najslabijih bi kažnjavao (otkazima?), a pet do šest posto najvrednijih nagradio bi (većim plaćama?). Takav model, kaže, koriste i najveće svjetske kompanije. Stoga smo i mi primijenili Čačićevu ideju da vidimo gdje se članovi Vlade nalaze u “Gauss-Čačićevoj krivulji” učinka. Osam urednika i novinara Večernjeg lista koji prate politiku i gospodarstvo ocijenili su svih 20 ministara te premijera Zorana Milanovića i potpredsjednika Nevena Mimicu.
Zmajloviću čista jedinica
Tako smo dobili Gaussovu krivulju hrvatske Vlade. Naše ministre ocijenili smo prosječnom ocjenom 2,46 – školskim rječnikom, Vlada je dobila ocjenu +2. Na odlikaša, nažalost, nismo naišli, vrlo dobrih je troje, dobrih osmero, a dvojku je dobilo deset ministara. Mihael Zmajlović jedini je dobio čistu jedinicu. Kada bismo Čačićevu metodu primijenili na Vladu, mlađahni ministar zaštite okoliša i prirode imao bi mnogo vremena za šetnju jer bi odmah dobio otkaz. U pet posto najgorih ulazi još jedan ministar, a budući da su dvojica dobila istu prosječnu ocjenu 1,6, Radimir Čačić i Gordan Maras morali bi bacati novčić za ostanak u Vladi. S druge (Gaussove) strane nalaze se ministri turizma i financija – Veljko Ostojić i Slavko Linić dobili su najbolje ocjene, čiste četvorke (prosjek 4,0) pa da je “Čačićeve pravde”, onda bi od šefa dobili i za koju “tisućicu” veće plaće.
Premijer Zoran Milanović s ocjenom 2,6 smjestio se u zlatnu sredinu krivulje, neznatno iznad prosjeka. Tako mi vidimo rad ministara u prvih deset mjeseci, a kako ga vide stručnjaci? Ukratko, prilično slično.
– Linić je u Vladu ušao uvjerljivo najpripremljeniji. Pokazuje da zna što želi, ima jasne ciljeve i zasad ih je sve ispunio. Dosad mu je jedini grijeh lutanje s najavom uvođenja poreza na imovinu jer nije jasno rekao što točno želi i kakav će na kraju taj porez biti. To zbunjuje javnost koja ga inače neopravdano svrstava među najnepopularnije ministre – kaže politički analitičar Višeslav Raos. Za razliku od Čačića, kaže, Linić je u prednosti jer su njegovi potezi pa onda i rezultati puno vidljiviji od Čačićevih.
– Cijela njegova priča o energetici i ulaganjima ista je već tri-četiri godine, a meni zvuči prenačelno i preopćenito. Postavlja se i pitanje je li on uopće kompetentan. Naime, i njegove tvrtke s vremenom su zapale u velike teškoće, a on kao političar zapravo živi na staroj slavi graditelja autocesta za Račanove vlade – analizira Raos. Još oštriji prema prvom potpredsjedniku Vlade je ekonomist i Račanov ministar gospodarstva Ljubo Jurčić.
– Čačić se ponešto razumije u gospodarstvo, ali nema pojma o makroekonomiji, što je katastrofa za potpredsjednika Vlade zaduženog za gospodarstvo i investicije. U prvoj vladi bio je “građevinar” i to je bilo OK, ali sada se vidi da se ne razumije suviše u cijeli svoj resor – tvrdi Jurčić i kaže da je uza Željka Jovanovića najgori član Vlade.
Aktivan i nevidljiv
– Puno bolji nisu ni Maras i Grčić. Prvi uopće ne razumije ekonomiju pa priča bajke o otvaranju tisuća poduzeća i radnih mjesta, dok se Grčić pretvorio u tehničku podršku Čačiću – žestok je Jurčić. Premijer mu je neorganiziran, a jedini koji zna što radi je Rajko Ostojić jer “pokazuje uza stručno znanje i neočekivano mnogo političkog umijeća”. Slavko Linić radi dobro ali, tvrdi Jurčić, mogao bi postati najveća žrtva Vlade ako drugi nakon “njegove sječe korova ne zasade cvijeće”.
– Loš je i Jakovina. On kao da ne razumije ništa o poljoprivredi. Umjesto da pregovara s mljekarima, on gleda kako se svakim danom sve manje ljudi bavi proizvodnjom mlijeka – kaže Jurčić. Ni “zamjenski” ministri ne kotiraju bog zna kako.
– Hajdaš Dončić je aktivan, ali tek treba vidjeti hoće li biti i rezultata. A Zmajlovića kao da nema. Nevidljiv je i vidi se da nije na “ti” s resorom. Čačić ga je potpuno zasjenio – tvrdi Raos.
>>Radimir Čačić je postao Vladina prazna puška
...Linic bi od mene dobio cisti "1" ako je u pitanju jacanje i rast gospodarstva, a dobio bi "5" ako pak se ocijeniva sprovodenje zahtjeva MMF-a. (e to ovisi o kriteriju!). ______ To samo pokazuje da ne znaš o čemuu govoriš. Linić niti nije zadužen za rast i jačanje gospodarstva. Niti jedno ministarstvo financija u svijetu to nije. Očekivati od Linića gospodarski rast je iluzija. Za rast gospodarstva su zaduženi ministarstvo gospodarstva, i obrta i poduzetništva.