Nakon dvadeset tjedana provedenih u Afganistanu, gdje je služio kao kopilot i ciljač na jednom od Apache helikoptera britanske vojske, princ Harry digao je prašinu svojim prvim intervjuom.
– Da, ubijao sam talibane, svi smo to radili. Morao sam uzeti život da bih spasio živote drugih – rekao je Harry, treći u nasljednom redu za krunu britanske imperije. Ta bi tvrdnja, iako je potpuno jasno da je zadatak ciljača u Apacheu uništavanje neprijateljske žive sile, još i prošla da nije u nastavku intervjua usporedio svoja iskustva s računalnim igricama.
– Bilo mi je zapravo vrlo zabavno. Ja često igram Playstation i Xbox pa sam s palčevima vrlo vješt na upravljačkoj palici. Mislim da su se ove moje vještine pokazale prilično korisnima – rekao je Harry u intervjuu britanskim medijima. Upravo tu usporedbu i priznanje da je “skinuo” nekoliko talibanskih boraca analitičari smatraju promašajem.
– To je bila njegova velika pogreška. Princ Harry već je dugo prioritetna meta talibana i islamista, a svojim je priznanjem sada pretvorio Buckinghamsku palaču u potencijalni cilj, ne samo talibanima i Al Qa’idi nego i nekom usamljenom fanatiku koji i ne mora biti u doticaju s islamističkim skupinama.
Da je njegov istup kontroverzan, ali vjerojatno ne i nepromišljen, smatra i poznati ekspert za odnose s javnošću Krešimir Macan.
– Princ Harry to nije samoinicijativno rekao. Vjerojatno je netko u krugovima kraljevske obitelji procijenio kako bi trebali istaknuti Harryjevo herojstvo. Ali činjenica je da povlači vraga, i dosad je on islamistima i talibanima bio crvena krpa, a sada se tenzije dodatno pojačavaju – rekao je Macan.
Iako su kraljevska obitelj i njihova rezidencija vrhunski čuvane, sigurnosna služba imala je nekoliko gotovo katastrofalnih pogrešaka. Tako je 1982. godine, neposredno pred izbijanje Falklandskog rata, izvjesni Michael Fagan jednostavno ušetao u palaču, prošetao hodnicima, našao kraljičinu spavaću sobu i u njoj je dočekao sjedeći na krevetu. Kraljica nije odmah pozvala agente, nego je s Faganom gotovo četiri sata razgovarala, no nakon toga ipak je prepraćen Scotland Yardu. I 1990. sigurnosna služba je zakazala. Tada je Stephen Goulding, predstavljajući se ni više ni manje nego kao princ Andrew, ušao u štićeni krug tvrdeći da ide kraljici. Kada je prijevara otkrivena, uhićen je i osuđen na tri mjeseca zatvora.
Takvi su slučajevi ipak rijetki, a nakon rujna 2001. godine i osiguranje je kraljevskih objekata znatno pooštreno te se “slučajni šetači” vjerojatno ne bi uspjeli uvući do Harryja ili nekog od članova kraljevske obitelji. Svjesni su toga i talibani koji su odmah nakon objave intervjua komentirali Harryjeve tvrdnje.
– Princ Harry je kukavica koji je priču o ubojstvima talibana izrekao tek kada je napustio Afganistan. Prije toga nije se usudio progovoriti. Njegova usporedba rata s videoigrama pokazuje koliko je nezreo – kazao je glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid.
>>Princ Harry: Drago mi je što ću postati stric, bilo je i vrijeme
Neprimjereno je hvaliti se ubojstvima u ratu, koliko god ona bila opravdana s obzirom da je rat. Pogotovo je to neoprezno od javne osobe u ratu kakav je u Afganistanu, jer radi zelje talibana za trofejnim ubojstvom, stavlja u tesku opasnost ostale posade drugih helikoptera. Bez obzira koliko je Apache mocan helikopter, podlozan je kao i ostale letjelice relativno lakom obaranju, pogotovo u ovom slucaju gdje su vjerojatno talibani imali posebne ekipe koje su pokusavale srusiti sve helikoptere tog tipa. Najgore od svega je to sto ne shvaca da i opravdana ubojstva u ratu takodjer tesko padaju na psihu i da te prate cijeli zivot. Na zalost znam iz osobnog iskustva.