Nakon što je, po kratkom postupku, smijenio do prekjučer jednu od najmoćnijih osoba Egipta, bivšeg zapovjednika i predsjednika Vrhovnog vojnog vijeća, maršala Husseina Tantawija te načelnika glavnog stožera Samija Enana, predsjednik Muhamed Mursi demantirao je sve nagovještaje i špekulacije da će kao novi egipatski čelnik, inače svrstan u ideološku ladicu islamista, biti samo protokolarna figura ili na to prisiljena marioneta u rukama egipatske vojske.
Lukav i pragmatičan
Potezom koji je povukao, prema mišljenju analitičara, Mursi je dokazao da je pragmatičan i lukav političar iako do sada nije imao nikakvog političkog iskustva i to je nagovještaj da svjetski lideri moraju biti na oprezu u razgovoru s njim. Zahvaljujući maršalu Tantawiju, Mursi je došao na vlast. Naime, više nije tajna da je bilo sporazuma između Tantawija i Mursija o tome da će vojni vrh priznati rezultate izbora u zamjenu za postavljanje Tantawija za ministra obrane. On je na funkciji u novoizabranoj vladi Hishama Kandile bio desetak dana, nakon čega je umirovljen. Umjesto njega je za novog ministra postavljen Abdelfattah Assisi, dok je za načelnika glavnog stožera imenovan Sedqi Subhy. Još nema nikakvog odgovora vojnog vrha i i te kako je upitno hoće li prihvatiti ovakve odluke. Podsjetimo, Vrhovno vojno vijeće ukinulo je Parlament nakon što su većinu zastupničkih mjesta u izborima osvojili islamisti iz nekoliko stranaka i od onda se vodi žestoka politička borba na relaciji vojni vrh – predsjednik države. U strahu od mogućeg vojnog udara, predsjednik Egipta Muhamed Mursi poništio je amandmane državnog ustava kojima se vojnom vrhu daju brojne ovlasti. Na taj način Mursi je postao najmoćniji čovjek u državi i sve konce drži u svojim rukama. Smjena vojnog vrha podijelila je mišljenja egipatske javnosti. Istaknuti egipatski političar, predsjednik stranke Naser i tajnik odvjetničke komore, Samah Ashur, u izjavi za Večernji list kazao je kako je smjena izravan udar na vojni vrh. – Najopasnije je što se sada sva vlast nalazi u rukama Muslimanske braće koji sada sami i bez kontrole mogu donositi odluke koje bi mogle biti kobne - istaknuo je Ashur.
Prva kriza
S druge strane, Muslimanska braća ne vide ništa sporno u potezima predsjednika. Glasnogovornik i glavni tajnik stranke Sloboda i pravda, Essam Al-Eriyan za Večernji list kazao je kako je odluka o smjenjivanju vojnog vrha vrlo hrabar potez.
– Na taj način Mursi će spriječiti kontrarevoluciju i mogući vojni udar koji je vojska pripremala na novu vlast – istaknuo je Al-Eriyan. U međuvremenu, Mohamed Mursi doživljava svoju prvu predsjedničku krizu vezanu uz krvoproliće i vojnu akciju na Sinaju u kojoj egipatske vlasti žele neutralizirati tamošnje militante na granici s Izraelom i Palestinom.
Uvjek se zabrinu oni što kroz demokratske izbore izgube vlast i pripadajuće joj povlastice...... Izbori zbog toga i postoje.