Ove jeseni ipak ne treba očekivati niži PDV na hranu i meso, kako su se mogle protumačiti izjave ministra Tihomira Jakovine izrečene ovaj tjedan.
Pojedemo trećinu plaće
– Stručne službe Ministarstva i Hrvatske gospodarske komore analiziraju stanje u poljoprivredi, a unutar toga simulira se i smanjenje PDV-a na hranu. Zasad je riječ samo o simulacijama. Kada studija bude gotova, ići ćemo s mogućim prijedlozima prema Vladi i resornom ministarstvu – objašnjava ministar Jakovina i sam zatečen, kaže, donekle pogrešnim interpretacijama o brzom smanjenju PDV-a na hranu.
– Nije moguće s nižim stopama krenuti za nekoliko tjedana. To su potezi koji se pripremaju mjesecima – dodaje ministar.
Bilo bi to olakšanje za građane, pritisnute nizom poskupljenja: od hrane, benzina, troškova stanovanja, struje, vode i plina do većeg PDV-a, što je ugušilo potrošnju. Strah od skuplje hrane potenciran je i sušom i općenito slomom dugogodišnje poljoprivredne politike. Država je u poljoprivredu uložila milijarde kuna poticaja, ali unatoč tome 40 posto hrane se uvozi (u EU 8 posto) pa je domaći potrošač na udaru nesigurnih svjetskih kretanja.
Hrvati pojedu trećinu svojih primanja, a posljednja analiza državne statistike pokazuje da kućanstva u prosjeku na hranu izdvoje oko 22 tisuće kuna godišnje. Smanjenje PDV-a sa 25 na 10 posto, koliko je sada niža stopa na ulja, vodu, šećer i dječju hranu, pojeftinilo bi hranu do 15 posto ako bi trgovci i proizvođači spustili cijene za niži PDV. Kućni bi to budžeti osjetili sa 250 do 300 kuna mjesečno, no državni bi proračun izgubio tri milijarde kuna godišnje!
– Time se vraćamo na početak. Je li uopće trebalo povećavati PDV sa 23 na 25 posto, što je dobitak za proračun od približno 3 milijarde kuna, da bismo eventualno taj isti novac vratili kroz nižu stopu PDV-a na hranu, što je tehnički prilično komplicirano – komentira ekonomist Željko Lovrinčević, koji ne vjeruje da će niži PDV na hranu ili eventualno meso, što je ministar spomenuo kao realniju varijantu, biti moguć.
Trogodišnje Vladine projekcije, donesene uoči godišnjih odmora, za 2013. godinu planiraju 3 milijarde kuna više, a ne manje novca od PDV-a (43 milijarde umjesto ovogodišnjih 40) tako da Jakovinina ideja može biti tek ishitreni pokušaj ministra da smanji očaj poljoprivrednika pogođenih sušom ili pak isprovocira neku jaču mjeru u tom smjeru.
Sa 0 na 5 posto
Kad je riječ o porezima, Vlada je za iduću godinu najavila ukidanje nulte stope PDV-a na kruh, mlijeko, knjige i lijekove i oporezivanje tih proizvoda sa 5 posto, dok će usluga prehrane u ugostiteljskim objektima biti snižena na 10 posto.
Ne mora sva hrana imati isti pdv. Hrana tipa: kavijar, škampi, jastozi, oborita riba, divljač, Rafaello, bombonjere......neka ostane 25%. Hrana tipa: kruh, mlijeko, maslac, jogurt,.... nula ili minimalni pdv. U čemu je problem?