– Život naše obitelji u ovih se nekoliko mjeseci potpuno promijenio. Godinama nitko nije pitao za patnje naše kćeri, a sada više nemamo mira. Više nemamo privatnosti i nije mi jasno zašto nas ne ostave da patimo u miru. Nekad smo imali cvijeće, a ostalo nam je samo trnje – izgovorio je teško i kroz suze Joso Gregurić na ulazu u Županijski sud u Sisku.
Tamo je, naime, danas održano pripremno ročište na kojem Gregurić i nije morao biti. Ali, došao je. O razlogu zbog kojeg je došao na sud nije govorio.
Potpuno rastresen
Iako su od sisačke tragedije prošla četiri mjeseca, Joso Gregurić istražiteljima dosad nije rekao zašto je 8. listopada prošle godine svojoj 23-godišnjoj kćer Marijani dao preveliku dozu tableta i prerezao joj žile, a zatim pokušao presuditi i sebi. No, odmah nakon događaja doznalo se da je to učinio iz milosrđa jer više nije mogao podnijeti bol i patnju svoje Marijane kojoj nije mogao pomoći.
Našu je javnost potresla priča o nesuđenoj studentici i manekenki Marijani koja je zbog oštećenja mozga tri godine nepomična ležala u bolovima. Ne znajući kako dalje, otac Joso Gregurić više nije mogao gledati svakodnevne muke voljene kćeri i u očaju je odlučio skratiti joj patnje. U tom su mu se trenutku uzimanje tableta i rezanje žila na rukama učinili jedinim izlazom i za kćer i za njega samoga. Njemu je, međutim, pomoć pružena na vrijeme i spašen je. Potpuno rastresen, više od mjesec dana tijekom listopada i studenoga proveo je na psihijatrijskom liječenju u Neuropsihijatrijskoj bolnici u Popovači. Nakon liječenja nije pritvoren, već je pušten kući, supruzi i sinu.
Nakon povratka iz bolnice Joso Gregurić morao se suočiti s bolnom realnošću. Budući da naše zakonodavstvo ne poznaje ubojstvo iz samilosti, ili eutanaziju, Županijsko državno odvjetništvo podiglo je protiv Jose optužnicu za ubojstvo.
Prema optužnici, koju zastupa zamjenik županijskog državnog odvjetnika Marijan Zgurić, okrivljen je po članku 90. u kojem doslovno stoji: “Tko drugoga usmrti, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje pet godina.”
Na sisačkom Županijskom sudu predmet, koji u našoj sudskoj praksi nema primjera, dodijeljen je sutkinji Meliti Avedić, pred kojom je jučer održano pripremno ročište koje je bilo zatvoreno za javnost.
Gregurićev odvjetnik Branko Posavčić kaže da su svi plakali. I sutkinja Melita Avedić potvrdila je da je u sudnici vladalo tjeskobno i ozračje puno emocija.
– Okrivljeni je bio vidno potresen, pa se čak nije mogao izjasniti ni smatra li se krivim za djelo koje mu se stavlja na teret. Bit će nužno najprije ustanoviti koliko je u trenutku počinjenja djela bio ubrojiv. Zbog toga smo prihvatili prijedlog obrane o dodatnom psihijatrijskom vještačenju. Ako se ustanovi da je bio smanjeno ubrojiv, moguće je izreći i nižu kaznu od zakonom predviđene. Moguća je i nagodba okrivljenog s Državnim odvjetništvom, ali će i u tom slučaju ipak posljednju riječ imati sudsko vijeće – obrazložila je sutkinja Avedić.
Blaža kazna
Premda je riječ o nezapamćenom slučaju, psihijatri, ali i pravni stručnjaci, složili su se nakon sisačke tragedije da je Joso Gregurić ubio kćer iz milosrđa te su pretpostavili da će presuda u konačnici biti blaža nego što je to uobičajeno kada su posrijedi najteža kaznena djela, što ubojstvo jest.
Osim opsežnu medicinsku dokumentaciju, sudsko će vijeće tijekom dokaznog postupka koristiti i brojne materijalne dokaze o nezapamćenoj tragediji za koju će uskoro biti izrečen i sudski pravorijek.
>> Sudit će se ocu koji je ubio kćer da je spasi teških muka
>> Obitelj i prijatelji u tuzi se oprostili od Siščanke koju je ubio otac
glavno da se ne sudi tajkunima .....