različita pravila

Odbor za Ustav kolegama progledao kroz prste

Odbor za Ustav, portal
Patrik Macek/PIXSELL
07.02.2013.
u 16:22

Prema blokadi računa političara postupa se s velikim oprezom, dok se računi običnih smrtnika na Fini blokiraju bez ikakvih provjera, rekla je I. Antičević Marinović

Da u Hrvatskoj postoje dva mjerila, jedno za političare, a drugo za obične smrtnike te da su političari spremni jedni drugima progledati kroz prste kad je riječ o novcu, pokazala je sjednica Odbora za Ustav u srijedu. Na njoj su, naime, uvaženi zastupnici pod dirigentskom palicom predsjednika odbora Peđe Grbina (SDP) odlučili nepoštovati prijedlog Državnog izbornog povjerenstva (DIP) i Zakon o financiranju političkih aktivnosti, prema kojima je za šestoricu njihovih kolega trebala biti obustavljena isplata novca iz državnog proračuna zato što nisu objavili izvješća o donacijama za 2012.

Ta su izvješća stranke i nezavisni zastupnici bili obavezni objaviti do 15. siječnja, a to nisu učinili SDSS, koji ima tri zastupnika, DC, nezavisni zastupnik Ivan Grubišić i zastupnik mađarske nacionalne manjine Deneš Šoja. Predsjednik odbora Grbin neispunjavanje zakonske obaveze opravdao je time da odluka o obustavi nije pripremljena iako je prijedlog DIP-a odbor zaprimio još 22. siječnja. SDSS-ov Milorad Pupovac branio se tvrdnjom da je njegova stranka u međuvremenu objavila donacije, što je danas i vidljivo na njihovim internetskim stranicama, a Šoja je tvrdio kako je promijenio internetsku domenu, dok DC i Grubišić nisu ponudili nikakvo objašnjenje. Na kraju je odbor odlučio od DIP-a zatražiti da u roku od tri dana javi stvarno stanje pa će odlučiti o eventualnim obustavama. Sramotnu situaciju najbolje je opisala SDP-ova Ingrid Antičević Martinović:

– Prema blokadi računa političara postupa se s velikim oprezom, dok se računi običnih smrtnika na Fini blokiraju bez ikakvih provjera pa oni sami moraju dokazivati da je to novac od alimentacije i slično – rekla je I. Antičević Marinović, no na kraju je ipak podržala odgodu donošenja odluke.

Ukupno je za financiranje političkih stranaka 2013. u proračunu osigurano 50,2 milijuna kuna, koje se strankama isplaćuju sukladno broju zastupnika.

>> I. Antičević Lesaru: Teško vam je otvoriti jedan pišljivi žiro-račun

Ključne riječi

Komentara 8

ZA
zane01
17:40 07.02.2013.

SDP i njegovi "stručnjaci" bez ijednog dana praktičnog radnog iskustva u životu, političke samopromotorske hulje, kojima je stalo isključivo do medijskog PR-a i propagande unište i ono malo toga što u ovoj državi kako-tako funkcionira ! Gdje su tu kaznee za prekršitelje?! A znate inzistirati kao bijesni psi na odgovornosti i krivnji kad su u pitanju tzv. mali ljudi, djelatnici pojedinih ustanova! Čovjek ima dojam da bi pojedini bahati i do krajnosti arogantni pojedinci iz vlade vrlo rado provodili metode Streljnikova iz Dr. Zhivagoa, organizirali prijeke sudove, ... samo kad bi mogli! Ali zato političarima ama baš nitko ništa ne smije, bez obzira na veličinu propusta! MOŽE VAS SVE BITI SRAM! A zapamtite, sva zla koja radite drugima kad-tad dolaze na naplatu!

MC
mcmarko
18:04 07.02.2013.

50 milijuna kuna je dovoljno ove godine za liječenje deset Nora Šitum ili Staphanie Milda. Bravo za političare, bravo. političke stranke neka se financiraju iz članarina. sram vas može biti.

HA
halozadar
17:15 07.02.2013.

Za Manjine ima novca, ima čak i za dvojezične table iako su skupe kao dragi kamen, ima i za obnovu srpskih kuća, za partizanske mirovine, za njih ima i na socijali, a naj više ih je tamo, ima i na HTV mjesta, čak što više oni jedini nisu ni cenzurirani. Na iskrici je veliki oglas, Danijela traži šou goste - dnevnica 800 kuna + putni trošak. Gdje to još u RH ima takva dnevnica i sad mi je jasno zašto šlepa iz Srbije goste na 8. kat, lijepa zarada koju budale plaćaju pretplatom HTV. I Pupavčeve novine smo isfinancirali, nema cenzure, to je samo za "hrvatsko". Tko takvima smije blokirati račun, nisu oni hrvatske obitelji koje specijalci deložiraju. Znamo sve ali tako to ide.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije