Trogodišnja mjesečeva medvjedica Champa postala je prvi medvjed na kojemu je izvršena operacija mozga, piše National Geographic. Champa, koja živi u utočištu u planinskim predjelima sjevernog Laosa, uvijek se isticala otkatko je spašena kao beba zbog svog istaknutog čela i teškoćama u druženju s drugim medvjedima. Međutim, s vremenom je njezino ponašanje postalo sve čudnije, rast joj se usporavao a vid joj je slabio, pa je osoblje utočišta posumnjalo da ima hidrocefalus, ili \"vodu u mozgu\". Riječ je o oboljenju najčešće uzrokovanom prevelikim izlučivanjem cerebrospinalne tekućine u moždanim šupljinama.
U većini zapadnih zemalja praksa je da se divlje životinje s hidrocefalusom eutaniziraju, no u Laosu to nije bilo moguće zbog strogih zakona i budističke tradicije. Utočište je stoga pozvalo Romaina Pizzija, južnoafričkog veterana koji radi u edinburškom zoološkom vrtu i škotskom utočištu za divlje životinje. Pizzi je upotrijebio tehniku \"ključanice\", odnosno laparoskopsku operaciju koja se izvodi kroz mali zasjek pomoću kamere. Ovom tehnikom dotad su bile operirane mnoge životinjske vrste, ali ni i medvjedi.
Tijekom operacije koja je trajala šest sati Pizzi je Champi izbušio rupicu iza uha te joj je, nakon što je provjerio da se doista radi o hidrocefalusu, ugurao cjevčicu koja će višak cerebrospinalne tekućine odvoditi sve do trbušne šupljine, gdje će je tijelo lako upiti. Operacija je prošla u redu, iako se zbog velike vlažnosti medicinska pumpa u jednom trenutku pokvarila, pa je Pizzi upotrijebio pumpu za madrace. Champa se sada osjeća bolje i izgleda kao potpuno drugačiji medvjed, glava joj više nije natečena, pa je može lakše dizati.
- Ne možemo znati je li joj se vid potpuno vratio, ali svi zasigurno vjerujemo kako se poboljšao - rekao je Matt Hunt, direktor utočišta.