I dok se diskografske kuće jadaju da im ilegalno skidanje glazbe putem torrenta uništava posao, istraživanje profesora s američkog sveučilišta u Sjevernoj Karolini pokazalo je suprotno. Ne samo da torrenti ne štete uspješnoj prodaji glazbe nego je, čini se, potiču, prenosi BitTorrent.
Profesor Robert Hammond između svibnja 2010. i siječnja 2011. godine skupljao je statistike o skidanju putem torrenta s najveće stranice s torrentima posvećene glazbi te ih usporedio s podacima o prodaji kako bi stvorio model koji predviđa učinak piratstva na prodaju glazbe. Uzorak uključuje 1095 albuma 1075 umjetnika, a istraživanje je usredotočeno na albume koji su "procurili" prije službenog puštanja u prodaju. Do uzročnog djelovanja ilegalnog dijeljenja na kasniju prodaju došao je na temelju širine dostupnosti albuma prije službenog predstavljanja.
Rezultati su bili iznenađujući jer Hammond nije uspio pronaći negativnu posljedicu skidanja na prodaju albuma. Otkrio je pak umjereno povećanje u prodaji – curenje albuma mjesec dana unaprijed kasnije će rezultirati sa 59,6 više prodanih primjeraka. Istraživanje je također pokazalo da popularni izvođači više profitiraju od ilegalnog skidanja nego oni manje poznati, a u slučaju potonjih curenje albuma nema nikakva učinka na kasniju prodaju.
Hammond predlaže zanimljivo objašnjenje za ovaj fenomen. Prema njemu, piratstvo je oblik oglašavanja, slično kako kad se pjesma emitira na radiju ili spot na televiziji, a više skidanja rezultira umjerenim povećanjem prodaje. Prijašnja istraživanja, koja su pokazala da skidanje putem torrenta šteti prodaji, tvrdi Hammond, nisu koristila tako precizne statistike o skidanjima albuma kao on.
Ipak, moramo se upitati koliko je Hammondovo istraživanje reprezentativno. Kao prvo, on se usredotočio isključivo na albume, a ne na skidanje pojedinačnih pjesama. Osim toga, njegovo je istraživanje napravljeno na temelju jedne jedine stranice s torrentima, koja ima 150 tisuća korisnika koji su uglavnom ljubitelji glazbe.