Štrajku medicinskih sestara i liječnika pridužit će se i primalje. One su, tvrdi Blaženka Sumpor, glavna primalja u KBC-u Sestara milosrdnica, i u kolektivnom ugovoru koji je 2011. potpisao Darko Milinović sa sindikatima bile zakinute.
– Odjelne sestre dobile su 16 posto na uvjete rada, a babice u rađaonici samo 14 – kazala je B. Sumpor. A rađaonica je poput operacijske dvorane jer u njoj događaju i porođaji s komplikacijama pri kojima su potrebni različiti zahvati i ističe kako će tražiti da taj dodatak u novom KU bude 25 posto.
A osim dodatka na plaću, babice su se ovaj put odlučile boriti, kako za školovanje, i za to da dobiju sva prava u skladu s EU direktivom.
– U Zagrebu ima osamsto primalja, a nema fakulteta na kojem se mogu školovati – rekla je B. Sumpor i dodala kako postoji samo izvanredni studij u Rijeci i redoviti u Splitu koji godišnje upisuju tridesetak polaznika.
Svejedno im je, poručuje, hoće li ministarstvo to školovanje organizirati na Zdravstvenom veleučilištu ili Medicinskom fakultetu.
– Takvo školovanje omogućit će nam da se izjednačimo s primaljama na Zapadu – ističe primalja.
Naime, primalja je tamo zadužena ne samo da porađa djecu nego i da vodi zdrave trudnoće, a poslije i babinje.
– To u Hrvatskoj nije moguće jer babice rade isključivo u rađaonicama – kaže Blaženka Sumpor.
Stoga će od ministarstva tražiti i da im se omogući promjena sistematizacije radnih mjesta te da primalje “izađu iz rađaonica” i dobiju svoja mjesta i u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
– Babice na Zapadu mogu otvoriti i privatne ustanove, a u njima mogu nuditi usluge poput tečaja dojenja, njege djece – istaknula je primalja i dodala kako i hrvatske babice žele ista prava. Sve su to, poručuje, razlozi zbog kojih će babice štrajk podržati no pacijentice neće biti zakinute.
– Ako štrajka bude, rodilje ga neće niti osjetiti jer će svi porođaji biti pomno odrađeni – poručila je Blaženka Sumpor.
>>Imam i rak, onaj ružni, neizlječivi. Kako to da ne mogu dobiti lijek?
>>Mrsić: Štrajk je legitiman, ali nadam se da ćemo naći rješenje