Damir Polančec, potpredsjednik u Sanaderovoj vladi, trebao bi za tri tjedna početi s izdržavanjem 10-mjesečne zatvorske kazne dosuđene mu zbog slučaja Borovo. U ponedjeljak je u koprivničkoj ispostavi Županijskog suda u Varaždinu podignuo uputnicu za izdržavanje kazne, u kojoj je kao datum za odlazak u zatvor ispisan 13. kolovoza. Polančec će tako biti dosad najviši državni dužnosnik poslan na izdržavanje pravomoćno dosuđene zatvorske kazne zbog zloporabe položaja. U koju će kaznionicu biti upućen, nismo uspjeli doznati. U Stalnoj službi Koprivnica taj podatak tretiraju kao službenu tajnu.
Za bolest šest mjeseci
Bivšemu potpredsjedniku Vlade na raspolaganju je instrument odgode izdržavanja kazne, a molbu može predati još danas.
– Zasad nismo primili takav zahtjev – kazao je jučer Krešimir Kraljic, voditelj Stalne službe u Koprivnici. Dometnuo je kako nije neobično da se zahtjev za odgodu prihvati, ali mora se raditi o razlozima predviđenima zakonom. Primjerice, za bolest osuđenika moguća je odgoda do šest mjeseci, a za neodgodive poljoprivredne radove – što je relativno čest slučaj u praksi – do mjesec dana.
U listopadu 2010. sudac Ivan Turudić Polančecu je izrekao kaznu od 15 mjeseci zatvora zbog toga što je 2008. vukovarskome odvjetniku Petru Miletiću za nepotrebnu studiju o konvalidaciji mirovina u doba Domovinskog rata platio pola milijuna kuna iz državnog proračuna. Potkraj studenoga prošle godine Vrhovni je sud Polančecu u žalbenome postupku kaznu smanjio na deset mjeseci iza rešetaka.
Dane slobode koji su mu do izdržavanja zatvorske kazne preostali Polančec provodi u krugu obitelji, supruge Jasminke i djece, u Dobrinju na otoku Krku, gdje već godinama ljetuju. U prijateljskom je okruženju Dobrinjana koji za Polančeca, inače dobrinjskog zeta, imaju samo riječi hvale.
– U ponedjeljak sam primio rješenje o izdržavanju kazne na koje se moram javiti 13. kolovoza, ali ću, budući da sam astmatičar, zbog stanja koje mi se posljednjih godina zbog stresa pogoršalo, preko odvjetnika u zakonskom roku tražiti odgodu tijekom kolovoza i rujna. Naravno, o sudu ovisi hoće li to prihvatiti – kazao nam je Polančec. Da boluje od astme, javnost do sada nije znala.
– Napravio sam velike uštede za državni proračun i riješio problem diskriminacije radnika Borova srpske nacionalnosti, sve je to uzeto u obzir, zato mi je kazna smanjena ispod zakonskog minimuma. Jedan od trojice sudaca sudskog vijeća Vrhovnog suda uvažio je moju žalbu i drži da nisam učinio nikakvo kazneno djelo. Njegovo izdvojeno mišljenje mi je dostavljeno, što je tračak svjetla u tunelu. Išli smo na ustavnu tužbu, no presuda Ustavnog suda ne odgađa izvršenje kazne. Jednog ću dana, nadam se, ako ne na Ustavnom sudu, onda na sudu u Strasbourgu, potražiti pravdu i dokazati da nisam počinio kazneno djelo i da ću zbog toga biti rehabilitiran jer presudu smatram duboko nepravednom – kazao nam je Polančec.
– Činjenica je da sam odvjetniku Miletiću kroz studiju platio 500.000 kuna koja možda nije toliko vrijedna, ali da to nisam učinio, Miletić se ne bi odrekao honorara od 3,890.000 kuna, što je na sudu i sam potvrdio. Mogao sam mu posve legalno platiti oko osam milijuna kuna, koliko je imao prikazanih troškova, a ja sam mu platio 1,8 milijuna kuna s PDV-om.
Činjenica je da sam odabrao krivi način plaćanja kroz studiju, ali samo zato što je to bio najbrži način. Zašto bih uopće nekome na nedopušten način plaćao 500.000 kuna kad sam legalno mogao platiti osam milijuna kuna – zaključio je Polančec, rezigniran presudom zbog brojnih slučajeva u kojima optužnice redom padaju u zastaru.
‘A Đakićevu sinu uvjetna...’
Naveo je primjer HAC-a, HC-a, sina saborskog zastupnika Josipa Đakića, koji se, tvrdi Polančec, tri puta automobilom zaletio u čovjeka i za to dobio uvjetnu presudu. Podsjetio je i da je bivši čelnik Hrvatskih šuma Beuk dobio uvjetnu presudu za plaćanje milijun kuna Fimi mediji za neizvršene radove...
Kako astma može biti razlog za odgodu izdržavanja kazne? Kao astmatičar, Polančec ne mora imati posebni medicinski i/ili bolnički tretman, te astma nije bolest koja dođe i prođe.