Današnji dolazak poljskog predsjednika Bronislawa Komorowskog u službeni posjet Hrvatskoj može se smatrati početkom velike bitke za preuzimanje Croatije osiguranja. Naime, u pratnji Komorowskog u Hrvatsku će doputovati i izaslanstvo velike poljske osiguravajuće kompanije PZU na čelu s predsjednikom uprave Andrzejom Klesykom. Posjetom Zagrebu Poljaci će i službeno potvrditi svoj interes za kupnju državnog udjela u najvećoj hrvatskoj osiguravajućoj kući, a poznavatelji osiguravateljskog biznisa smatraju da je poljska tvrtka, uz domaću Adris grupu, i glavni favorit da postane novi vlasnik Croatije osiguranja.
Prihodi od 20 mlrd. eura
PZU je najveća osiguravateljska kompanija u istočnoj Europi s godišnjim prihodima od 20-tak milijardi eura. Tvrtka je nedavno javnom ponudom svojih dionica na burzi prikupila oko 2 milijarde eura svježeg kapitala namijenjenog poslovnom širenju. Ipak, vrlo malo od tog novca dosad je iskorišteno, prvenstveno zato što se PZU zbog dominantnog tržišnog udjela u Poljskoj više ne može širiti, dok u regiji prilika za preuzimanje praktički nije ni bilo. Utoliko, akvizicija Croatije osiguranja je označena kao ključni poslovni interes PZU-a u ovom trenutku. Ipak, hoće li uspjeti zasad je neizvjesno, pogotovu zato što s druge strane stoji – Adris grupa. Iako se po veličini prihoda rovinjska tvrtka ne može uspoređivati s Poljacima, radi se o jednoj od najvećih i vjerojatno financijski najstabilnijoj domaćoj kompaniji. Adris trenutačno posjeduje oko 300 milijuna eura zadržane dobiti, pa preuzimanje Croatije osiguranja praktički može financirati bez zaduživanja. S druge strane, tvrtka ima i znatan politički utjecaj, ali i iskustvo poslovnih okršaja s međunarodnom konkurencijom.
Adris puni 4 posto budžeta
U svom temeljnom biznisu Adris je prije nekoliko godina praktički uspio izbaciti veliki British American Tobacco s domaćeg tržišta. Tvrtka je u ovom trenutku jedan od najvećih investitora u Hrvatskoj, osim duhanom bavi se maloprodajom, turizmom i prehrambenom industrijom, a po raznim osnovama svojim porezom puni oko četiri posto hrvatskog državnog proračuna. Sve te činjenice, kao i sentimentalni argumenti o održanju brenda Croatije osiguranja, te kompanije u domaćim rukama, sigurno će, povrh financijske ponude, biti jaki argumenti rovinjske tvrtke.
>>\'Ne prodajte nacionalno blago zbog krpanja rupa u proračunu\'