Vlasnik restorana “Amadeus” u četvrti Boavista u Portu stoji naslonjen na šank. Restoran sa 40 stolova izgleda sablasno prazan. “Više gotovo nitko ne jede vani. Promet mi je pao 60 posto ove godine”, govori. S obzirom na to da ni idući dan ondje nije bilo nikoga, sve se više čini da mu je promet pao 100 posto. “Ne znam što učiniti. Ljudi okolo zatvaraju lokale“, ističe vlasnik. Tvrdi da je restoran otvoren prije 45 godina i da, koliko se on sjeća, nikada nije vilo ovakve krize.
“Donijet ću vam desert. Uzmite bar kavu”, viče zatim.
Trenutačno jako patimo
Potrošnja je u Portugalu ove godine pala 5,8 posto u odnosu na prošlu godinu. Predviđanja za iduću godinu govore o dodatnom padu od 3,6 posto. Portugalcima je na raspolaganju sve manje novca nakon što je vlada povećala poreze i srezala javnu potrošnju. Premijer Pedro Passos Coelho i njegova konzervativna stranka PSD, došavši na vlast u ljeto prošle godine, provode stroge mjere štednje pod monitoringom Europske unije, Europske središnje banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Za pomoć od 78 milijardi eura obvezali su se do kraja godine srezati proračunski manjak na 4,5 posto BDP-a. Skresani su izdaci u zdravstvu, školstvu i administraciji, no u rujnu je postalo jasno da cilj neće biti ispunjen. MMF i EU tada su ublažili zahtjev pa bi proračun trebao doći na 5 posto BDP-a.
“Trenutačno jako patimo. No vjerujem da ćemo preživjeti”, govori Vitor Marques, turistički vodič u gradu Guimarãesu, udaljenom sat vremena vožnje od Porta.
“Ja ću se iseliti iz zemlje. Ovdje nema šanse da nađem posao”, govori 18-godišnji student Bernardo, budući inženjer. Upravo se sprema ući na stadion nogometnog kluba Porto. “Prijatelj mi je posudio godišnju iskaznicu, inače ne bih išao. Nemam novca za ulaznicu”, kaže.
Više nema konsenzusa
Neki ekonomisti tvrde da će mjere, među kojima i smanjenje mirovina, uvođenje poreza na financijske transakcije i imovinu, usmjerene na ispunjenje obećanja europskim institucijama, dovesti do duboke recesije u kakvoj je Grčka. Zbog velike nezaposlenosti i premale stope gospodarskog rasta Portugal, unatoč svim naporima, možda neće biti u mogućnosti vraćati dug. Vanjski dug iznosi 120 milijardi eura, iduće će godine, procjenjuje se, popeti na 123,2 milijarde, a godinu poslije na 123,3, kažu u vladi. Portugal se sada nalazi na najvećem ispitu u posljednjih 38 godina otkad je srušena diktatura. Vlada se nalazi pritisnuta između zahtjeva vlastitih građana i zahtjeva međunarodnih institucija. Još do rujna među Portugalcima je vladao politički konsenzus o podršci rezovima i traženju paketa pomoći. No potpora je sada drastično pala. Protesti u Portugalu, iako česti, uglavnom su bili mirni. Za razliku od Grčke i Španjolske, još uvijek nije bilo većih nereda i ozlijeđenih.
“Mi Portugalci uglavnom nismo skloni nasilju. Čak i tijekom revolucije kada je srušena diktatura bile su samo dvije žrtve. Od kojih je jedna osoba poginula slučajno”, govori Marques iz Guimarãesa.
>>\'Ovo više ne možemo podnositi. Ovo ludilo mora stati\'
Kao i Hrvati, oni se još nisu ni pobunili.....