Okupljanje stranih državnika u nedjelju, a posebno za vrijeme svečane večere u Klovićevim dvorima, bilo je jedinstven diplomatski događaj. Unatoč tomu što je opća atmosfera bila slavljenička, među političarima su razmijenjene i ozbiljnije poruke. Kako doznajemo iz visokog izvora, potpredsjednica Europske komisije i povjerenica za pravosuđe Viviane Reding, koja u Zagrebu nije imala službene sastanke, ipak je domaćinima ponovila zabrinutost i upozorenje zbog promjene zakona kojim želi ograničiti primjenu europskog uhidbenog naloga na kaznena djela počinjena samo nakon 2002.
– Povjerenica Reding razgovarala je s premijerom Zoranom Milanovićem. Ponovila mu je da je zabrinuta, kazala mu kako taj postupak ne šalje dobar signal u trenu kad Hrvatska pristupa EU. Premijer je poruku primio na znanje – kaže nam izvor.
Napomenula je usto da će pričekati odgovor na pismo koje je u četvrtak poslala hrvatskom ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću. Do ponedjeljka poslijepodne odgovora nije bilo. Naime, kako je Večernji pisao, u pismu se spominje da će poduzeti “odgovarajuće mjere” koje predviđa članak 38 Ugovora o pristupanju Hrvatske EU u slučajevima kad Hrvatska ne ispunjava obaveze preuzete u pristupnim pregovorima.
Iako sankcije nisu definirane, EK je dosad u slučajevima kršenja obveza pribjegavao tužbama Europskom sudu, diplomatskim sankcijama i zamrzavanju fondova.
Tako je Francuska odlukom suda platila 77,7 milijuna eura jer je kršila ribolovne propise. Austriji su, kao prvoj državi u povijesti, nametnute diplomatske sankcije kad je 2000. u vladu ušla ekstremistička stranka Jorga Haidera, a Mađarskoj su ministri financija EU lani u ožujku blokirali 495 milijuna eura iz europskih fondova nakon što su izgubili strpljenje tražeći da se pridržavaju fiskalnog pakta i srede deficit.
>>Lex Perković izglasan! 78 glasova za i 6 protiv