Članovi UN-ove Međunarodne telekomunikacijske unije dogovorili su se oko implementiranja standarda za internet koji će omogućiti "prisluškivanje" na svjetskoj razini, piše RT.
Na konferenciji u Dubaiju članice ITU-a su se odlučile usvojiti standard Y.2770 koji dozvoljava "duboku" inspekciju. To je bio tajni prijedlog Kine koji će omogućiti telekomunikacijskim kompanijama diljem svijeta mnogo lakše "prekopavanje" podataka na internetu.
"Ozbiljno kršenje privatnosti"
Iz UN-a tvrde da će uvođenje inspekcije zvane DPI na globalnoj razini omogućiti vlastima lakši pronalazak stavljanja i dijeljenja materijala na koje netko polaže autorsko pravo i drugih zaštićenih dokumenata.
Britanski računalni stručnjak kojega se naziva i "ocem interneta" Tim Berners-Lee protivi se uvođenju DPI-ja na tako širokoj razini, a svoj stav je iznio ranije ove godine na konzorciju World Wide Web. – To je ozbiljno kršenje privatnosti. Netko provede široku inspekciju na vašem priključku te pročita sve podatke i sve internetske stranice, pohrani ih na vaše ime te može dati adresu i telefonski broj Vladi kada ga pitaju u vezi s prodajom najboljem ponuđaču – rekao je Berners-Lee.
SAD gubi kontrolu nad internetom
Blogger Arthur Herman na Fox Newsu napisao je ovog tjedna da je cilj delegata ITU-a da "preuzmu kontrolu nad internetom od SAD-a i predaju je UN-ovu tijelu birokrata. – Bit će to najveće oduzimanje moći u povijesti UN-a – piše Herman.
Glavni tajnik ITU-a odbacio je kritike te dodao da takav prijedlog ne predstavlja "prijetnju slobodi govora". – Ovo nam je šansa da nacrtamo svjetsku kartu i spojimo ono što trenutačno nije spojeno dok osiguravamo da je to investicija za kreiranje infrastrukture potrebne za eksponencijalni rast u glasovnom, video i prometu podacima – kazao je Hamadoun I. Toure te dodao da je "zlatna prilika da se omogući dostupan pristup internetu za sve, uključujući i milijarde ljudi diljem svijeta koji danas ne mogu na internet".
No, neke nacije i velike kompanije protive se prijedlogu. Konferencija u Dubaiju ovog tjedna održala se iza zatvorenih vrata dok je pristup zabranjen predstavnicima Googlea, Facebooka i Twittera. U srijedu je američki senatski Dom zastupnika jednoglasno izglasovao rezoluciju u kojoj od Vlade traže da se protivi naporima UN-a da preuzme internet.
>>'Sva infrastruktura za totalitarizam na internetu je spremna'
Posljedica ovog prijavljivanja (»logiranja«) na internet je potpuna kontrola nad korisnicima. Oni u Americi znaju kad si sjeo i gdje si sjeo za računalo. GPS te satelitski locira i može te po potrebi slikati (IR) tvoju siluetu za računalom ilili te slikati u boji kad iziđeš iz stana.Tako mogu ocijeniti kada će te doći uhititi. Jedini je problem u tome da mogu uhititi i nekog nedužnog iz tvoje obitelji koji se služi istim računalom. Uvijek smo imali – kolateralne žrtve. Sada bi i Kinezi uletjeli u tu igru radi nadzora svojih disidenata.Teško je vjerovati da će USA prepustiti taj nadzor UN – birokraciji!