Mediji u Srbiji izvještavaju kako je na sastanku državnog vrha Srbije usvojena nova taktika u rješavanju \"kosovskog pitanja\" i pregovorima s Prištinom koja se sastoji od stvaranja \"zajednica autonomnih općina\" na Kosovu gdje su Srbi u većini, nešto poput Zajedničkog vijeća općina koje postoji u vukovarskom kraju. Savjetnik Tomislava Nikolića, Marko Đurić objašnjava kako je \"vrijeme da se prođe kroz teme dijaloga u nastavku razgovora Beograda i Prištine i da se konkretnim modalitetima postigne dogovor o tome kako će platforma biti interpretirana od pregovaračkog tima Beograda\".
- Rezolucija i platforma su u tom smislu nedvosmislene. Onog trenutka kada bude postignuto rješenje u političkom dijalogu, mora biti usvojen ustavni zakon o provođenju Ustava kojim bi određene nadležnosti bile povjerene autonomnoj pokrajini - rekao je Đurić dodajući kako bi \"zajednica autonomnih općina imala svoju skupštinu, kao i izvršno vijeće, koje bi na konkretan način utjecalo na područje unutarnjih poslova, pravosuđa i druge oblasti života koje su bitne za opstanak ne samo srpske nego i drugih zajednica na Kosovu\".
- Mi time jamčimo očuvanje naše ustavno-pravne pozicije i ostavljamo prostor Prištini da sačuva svoju političku i pravnu fikciju o svom trenutnom statusu - drži Đurić.
Kosovski premijer Hasim Thaci je najavio kako će Priština ponuditi Srbima na sjeveru Kosova model prema kojem bi se i oni integrirali u \"novi kosovski život, u budući parlament Kosova, u centralne i lokalne institucije\". No, Srbi na to ne pristaju jer drže kako je to bilo ponuđeno i u Ahtisaarijevom planu kojega su Srbi odbacili te da je Thacijeva ponuda samo \"politički manevar\".
- Nama nitko ne treba ništa nuditi, mi imamo institucije i naša je poruka da ih zadržimo i jačamo. Srpske institucije na sjeveru Kosova nisu paralelne već jedine postojeće i jedine koje funkcioniraju - kaže rekao je Dragiša Milović, predsjednik općine Zvečan.
>> Thaçi: Uništit ćemo paralelne srpske institucije na Kosovu
Kosovo je srska zemlja, Kakva prava Albanci polazu na srpsku, nasilno otetu teritoriju. Imali su, kao nacionalna manjina, vise prava nego sto, na primer, imaju nacionalne manjine u Hrvatskoj ali oni su hteli samostalnu drzavu. Zasto je onda Srbima u Hrvatskoj uskraceno pravo na samostalnu drzavu ako je to pravedno?