Plaćeni vikend

Predsjednik Vrhovnog suda i 250 sudaca u sukobu interesa

'02.11.2011., Zagreb - Predsjednik DIP-a Branko Hrvatin odrzao je danas prvu konferenciju za tisak nakon raspisivanja parlamentarnih izbora. Photo: Patrik Macek/PIXSELL'
Foto: Patrik Macek/Pixsell
1/4
12.09.2012.
u 12:40

Nije se štedjelo: Luksuzna večera stajala je 150.000 kuna, a u dva dana predstavnici pravosuđa i njihovi domaćini popili su i 720 boca vrhunskog vina. Ukupni trošak osiguravateljima – 2,3 milijuna kuna.

Večernji list u posjedu je e-maila prema kojem se Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda, obvezao poslati 150 do 200 sudaca na savjetovanje koje je 2010. u Opatiji organizirao Inženjerski biro, u vlasništvu Mladena Mlinarevića, a u suradnji s Hrvatskim uredom za osiguranja. Mail datira iz 2009. jer su već tada počele pripreme za savjetovanje u rujnu 2010. godine.

Plaćene i kotizacije

Inženjerski biro, koji tradicionalno organizira savjetovanja, u tom je slučaju, prema našim informacijama, bio samo paravan kako bi se zamaglilo da troškove smještaja, kotizacije, honorara za izlagače plaća Hrvatski ured za osiguranja, odnosno osiguravajuća društva koja su njegove članice. Prema udjelu na tržištu najviše novca HUO-u daju koncern Agram, u vlasništvu Dubravka Grgića, i Croatia osiguranje, ali Agram preko svojih ljudi godinama kontrolira tu cehovsku udrugu. U e-mailu koji posjedujemo Marijan Ćurković, koji je tada radio u koncernu Agram, obavještava Mladenku Grgić, suvlasnicu Agrama, da je u Inženjerskom birou održan sastanak na kojem je bio i Hrvatin, koji se obvezao poslati spomenuti broj sudaca, a Ćurković je sve upoznao s ciljem savjetovanja, odnosno "važnošću problema naknade neimovinske štete." Dvije su stvari sporne, odnosno govore o sukobu interesa.

Prvo, u nadležnosti Vrhovnog suda odlučivanje je o medicinskim tablicama za isplatu naknada šteta, a upravo iznose tih naknada osiguravatelji, posebice Grgićev Agram, žele drastično smanjiti. Drugo, troškove smještaja sudaca, koji bi morali biti apsolutno neovisni, tvrde naši izvori, platili su – osiguravatelji koji imaju izravni interes utjecati na njihove odluke. Tako je, prema našim informacijama, 250 sudionika savjetovanja, najvećim dijelom sudaca, u hotelu Adriatic u rujnu 2010. na račun osiguravatelja noćilo dvije noći, što je po osobi stajalo 620 kuna. Odnosno, HUO je Inženjerskom birou platio smještaj za sve sudionike. Hrvatin uvjerava da je njegov uvjet bio da sudovi sucima plate noćenje, dnevnice i prijevoz. Potonje dvije stavke nisu ni sporne. Sucima su plaćene i kotizacije, a ukupan račun bio je 610.000 kuna. Za honorare je sucima izlagačima prvo isplaćeno 200.000 kuna, a potom još za radnu skupinu 850.000. Iako je i Hrvatin izlagao na tom skupu, on tvrdi da nije uzeo ni kune honorara. Navodi da je organizator troškove smještaja platio onim sucima koji su izlagali na skupu i pripremili materijale, što je običaj na svim savjetovanjima. Priznaje da je sucima Inženjerski biro, odnosno HUO platio kotizaciju, ali zato što su "suci u bitnome sudjelovali u organizaciji tog savjetovanja."

Luksuzna večera za suce stajala je 150.000 kuna, a u ta dva dana predstavnici pravosuđa i njihovi domaćini popili su, prema našim informacijama, i 720 boca vrhunskog vina. Ukupno su osiguravatelji, tvrde naši izvori, na suce i druge goste potrošili 2,3 milijuna kuna u dva dana.

Lobi ne odustaje ni danas

U Agramu su očekivali, doznajemo, da će se na tom savjetovanju otvoriti šampanjac i da će Hrvatin najaviti da se Vrhovni sud slaže s izmjenama medicinskih tablica i smanjenjem iznosa naknada za štete, drukčijim načinom obračuna itd. Međutim, Hrvatin je na tom skupu rekao da su nove tablice opasne te da će se suci i dalje držati "starih" tablica i izračuna. Što je dovelo do preokreta? Naš dobro upućeni izvor navodi da je Hrvatin rekao da ne treba biti skeptičan i treba vidjeti kako će to sve skupa funkcionirati kada su ga pojedini odvjetnici upozoravali da Agram gura tablice koje bi bile na veliku štetu žrtava, a u korist osiguravatelja. Međutim, uoči savjetovanja u Opatiji, Hrvatinu se u srpnju te godine dogodio famozni ručak u zagrebačkom Baltazaru koji je, također, organizirao – Mladen Mlinarević, a na kojem se htjelo utjecati na presudu Branimiru Glavašu. Nakon što je pukla afera, uvjereni su naši izvori, Hrvatin se naglo povukao i ogradio od bilo kakvih izmjena.

Na tom skupu u Opatiji predstavljena je i knjiga 60 autora pod naslovom "Konačne medicinske tablice", da bi se naknadno ustanovilo da 95 posto potpisanih autora uopće nije sudjelovalo u pisanju te knjige. Nakon što je Hrvatin odbio izmjene tablica preko Vrhovnog suda, lobi oko Dubravka Grgića sada ih gura kroz novi Zakon o obveznim odnosima u prometu koji još nije došao do Sabora. Hrvatin tvrdi da nema govora o sukobu interesa te da je to savjetovanje bio prvi javni prikaz sudske prakse koja se razvijala nakon izmjene Zakona o obveznim odnosima u dijelu koji se odnosi na naknadu neimovinske štete. Hrvatin kaže da ne zna za prepisku koju navodimo, ali da se on nije obvezao ni na kakvo brojčano sudjelovanje sudaca, ali je savjetovanje, s obzirom na temu, ocijenjeno korisnim.

>>Hrvatin: Ljudi, visio bih da to nisam prijavio Bajiću

Komentara 130

DO
doktorica
15:16 12.09.2012.

Ćurković je sve upoznao s ciljem savjetovanja, odnosno "važnošću problema naknade neimovinske štete." -bolje da im se taj "simpozij" nazvao kako više zaraditi na naknadi štete i što bolje "oguliti" naivne koji plaćaju osiguranja....to "neovisno" sudstvo je obična kriminalna organizacija....

Avatar Relaksacijaa
Relaksacijaa
12:47 12.09.2012.

Sve u zatvor na 150 godina uz, obvezno oduzimanje Kompletne imovine,čak i one poklonjene, te uže Rodbine

Avatar ludi kekec
ludi kekec
15:23 12.09.2012.

fuj

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije