obljetnica

Prije točno 22 godine Milošević je izveo tenkove na prosvjednike

\'Former president of Yugoslavia Slobodan Milosevic appears for the court of the International Crime Tribunal in The Hague, October 29, 2001. Milosevic made his third appearance at the United Nations
Reuters/Pixsell
09.03.2013.
u 12:24

Iako je Miloševićev režim zabranio prosvjed, tijekom jutra u središtu BG okupilo se oko 100 tisuća ljudi, a oko podneva jake policijske snage su iz dva smjera krenule na prosvjednike

Mediji u Srbiji podsjećaju kako su prije točno 22 godine, 9. ožujka 1991. u Beogradu, održani protuvladini prosvjedi koje je organizirao i predvodio Vuk Drašković, vođa Srpskog pokreta obnove, tada najjače oporbene srpske stranke koja je tražila promjenu sustava, demokratizaciju i nacionalnu obnovu države. Jedan od glavnih zahtjeva prosvjednika bila je smjena tadašnjeg moćnog Miloševićevog čovjeka zaduženog za propagandu, direktora srpske televizije Dušana Mitevića i četvorice irednika, njegovih pomoćnika koji su, kako je tada govorio Drašković, vrijeđali oporbenjake. Zanimljivo je da je neposredan povod prosvjedu bio komentar tadašnjeg urednika Slavka Budihne u Dnevniku 2, 16. veljače, koji je optužio SPO da je \"produžena ruka \'ustaškog\' hrvatskog režima\".

Iako je Miloševićev režim zabranio prosvjed i blokirao ulaze u Beograd kako bi spriječio ulazak prosvjednika iz unutrašnjosti, tijekom jutra u središtu Beograda okupilo se oko 100 tisuća ljudi, a oko podneva jake policijske snage su iz dva smjera krenule na prosvjednike. Pri tom je poginuo jedan 18-godišnjak kada je policija otvorila vatru na prosvjednike i jedan policajac koji je bježeći pred prosvjednicima koji su ga htjeli namlatiti i preskačući zid pao s pet metara visine i udario glavom o beton. Ozlijeđeno je 58 policajaca i 86 prosvjednika, a uhićeno je 158 osoba. Policija je protiv prosvjednike upotrabila suzavac, gumene metke i vodene topove, a uključila se i konjica. suizbijanje prosvjeda bilo je angažirano, pišu srpski mediji, oko 15 tisuća policajaca od kojih je dio, pripadnici Miloševićeve tajne službe, bili u civilu. Navečer je na ulice Beograda izašla vojska i zauzela položaje ispred važnijih državnih institucija.

Taj dan je značajan, kažu mediji u Srbiji, jer su tenkovi na beogradskim ulicama bili prvi put nakon 20. listopada 1944. kada je oslobođen.

Prosvjedi, ali s puno manje sudionika, nastavljeni su i sutradan jer je dan ranije Drašković bio uhićen, i trajali su sve do 14. ožujka kada su Drašković i drugi uhićeni, oslobođeni. Mediji u Srbiji podsjećaju kako je na tim prosvjedima nastao model protumiloševićevskih prosvjeda koji su dali ploda tek 2000. kada je Miloševićev režim srušen.

Komentara 2

KA
Kajveliš
13:14 09.03.2013.

Nebi me iznenadilo da ovi kaj sad vladaju naprave isti ili sličan scenarij kad narod izađe van da ih ruši,,Jer ovo više ni "pas s maslom nebi pojeo"!

UR
u.r.a.r.
19:12 09.03.2013.

ah što ti je ljubav......... godinu-dvije prije oni su njemu klicali Slobo-slobodo a on njima "niko ne sme da vas bije"...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije