Manfred Weber njemački je zastupnik u Europskom parlamentu koji je još od kraja lipnja javno komentirao tzv. lex Perković. Upozoravao je da taj zakon, u kojem je hrvatska Vlada uvela vremensko ograničenje u primjeni europskih uhidbenih naloga, izravno krši nadležni propis EU. Weber je biran u Bavarskoj i član je stranke CSU koja je dio saveza CDU/CSU koji stoji iza Angele Merkel.
Prihvatiti vladavinu prava
Od kraja lipnja u dva-tri navrata javno ste komentirali ovaj slučaj. Kakav je vaš komentar sada?
Ovo sada pozitivan je razvoj događaja. Hrvatska je signalizirala da će ispuniti europske standarde. Mislim da je hrvatska Vlada napravila golemu pogrešku kad je u svojim prvim koracima u EU pretvorila jednu atmosferu dobrodošlice prema Hrvatskoj u jednu neugodnu raspravu o kršenju europskog uhidbenog naloga. Iz moje perspektive, to je nanijelo veliku štetu Hrvatskoj. Za imidž Hrvatske nije dobro da se prikazujete kao zemlja koja želi biti članicom EU, a ne prihvaća pravila koja vladaju unutar EU. Dakle, mislim da je to zaista bio loš korak. Nadam se da je sad s time završeno.
Čuli smo komentar kancelarke Merkel. No koliko je po vama ona zapravo obaviještena o ovom slučaju? Hrvatski premijer, naime, uvjeravao je javnost da nitko u Europi i ne zna za ovaj slučaj.
Ne znam i ne mogu govoriti o obaviještenosti Angele Merkel. Ali općenito govoreći, to je bilo u svim novinama po cijeloj Europi, posebno u Njemačkoj. Objavljeni su veliki članci. Razvila se javna rasprava o ponašanju hrvatske Vlade. Postojao je osjećaj da hrvatska Vlada štiti zločinca, a to nije baš dobra slika o nekoj zemlji. Općenito, potpuno je jasno da govorimo o europskoj odgovornosti, tako da nije pitanje kako to vidi Angela Merkel. Mi smo zajednica utemeljena na vladavini prava i svi trebaju prihvatiti vladavinu prava. Nadamo se da je Hrvatska sada na dobrom putu i da razumije u čemu je osnovni problem. I da može sada krenuti u novu dimenziju svoga članstva u EU.
Smatrate li da procedura koja je pokrenuta protiv Hrvatske temeljem članka 39. pristupnog ugovora treba biti zaustavljena kad Sabor promijeni zakon?
Od početka je postojao osjećaj da hrvatska strana u ovom pitanju pokušava igrati igre i da nije korektna. Bilo je različitih signala i puno “ali”, poput onoga da promjena zakona bude dio ustavnih promjena. Moj je stav da treba pogledati hrvatske odluke. Ne samo obećanja i izjave, nego odluke. Ali također je jasno da, kad hrvatska Vlada ispuni obvezu, procedura po članku 39. mora biti prekinuta. Europa mora biti fer partner.
Normalna procedura
Nakon što zakon uskoro bude promijenjen u Saboru, očekujete li da će Josip Perković – dakle osoba koju su mediji najviše spominjali i osoba koju traži bavarski sud – biti izručen u Njemačku?
Za mene je jasno da, kad princip europskog propisa bude ugrađen u zakon koji se sada mijenja u hrvatskom Saboru, onda to treba primijeniti u konkretnim slučajevima. U prošlosti se razgovaralo o jednoj konkretnoj osobi i ja bih rekao da je jasno da ta osoba mora otići u Njemačku, stati pred bavarski sud i u jednoj normalnoj proceduri mora odgovarati pred sudom. To je za mene jasno.
>>Perkovića se može izručiti Njemačkoj i bez promjene Ustava
>>'Vama krasti vlastitu zemlju valjda služi na čast'