I ovogodišnja arheološka istraživanja dokazala su da je Vučedol oko 2500. godine prije Krista bio jedan od centara svijeta s najvišom razinom civilizacije. Prema riječima Aleksandra Durmana, arheologa koji godinama vodi iskapanja u Vučedolu, i ove godine pronađeni su brojni nalazi koji će biti proslijeđeni u Zagreb na daljnje analize.
– Jedan od najzanimljivijih nalaza je lepezasta metalna sjekira i keramička čašica za ispijanje pića. Iste takve posudice pronađene su i pri iskapanjima u Troji. Takve čašice mogle su ili doći iz Troje u Vučedol ili u suprotnom smjeru.
Riječ je o nalazima nastalima između 2600. i 2500. godine prije Krista, odnosno u vrijeme kada je u Egiptu počela gradnja piramida – objašnjava Durman, koji smatra da je Vučedol izvorište europske civilizacije, da su Vučedolci bitno utjecali na nastanak antičke Grčke i da su prvi na svijetu izrađivali broncu.
Pronađena čašica visoka je 12 do 13 centimetara i izgleda kao cilindar.
Na dnu je promjera tri centimetra, a na vrhu, gdje ima dvije rupice, što je bilo uobičajeno za to vrijeme, promjer joj je dva centimetra. Durman smatra da su pronađene keramičke čašice najvjerojatnije korištene za nekakvo kolektivno ispijanje u posebnim prigodama.
– Vučedol i dalje krije iznimno važne arheološke nalaze te u budućnosti očekujemo još mnogo otkrića koja će nam reći više o životu nekadašnjih Vučedolaca. Do nekih novih nalaza, kao najznačajniji nalazi iz Vučedola i dalje ostaju vučedolska golubica i vučedolska čizmica koji su postali pravi simboli Vukovara prepoznatljivi u cijelome svijetu – istaknuo je Durman.
>> U Bukovlju pronađeni temelji crkve u kojoj su stolovali templari
Puno bi bilo lakse da ste je uslikali. Ovako nisam siguran da pisete istinu.