Slovenija

Prva premijerka: I Janšini ministri 
u vladi Alenke Bratušek

Alenka Bratušek
Anze Petkovsek/Zurnal24/PIXSELL
20.03.2013.
u 21:35

Prioritet nove vlade, u kojoj Erjavec ponovno vodi vanjske poslove, smirivanje je strasti nakon krize koja traje od početka godine

Nova koalicija u Sloveniji na čelo Dežele je dovela prvu ženu premijerku – Alenku Bratušek, 43-godišnju političarku koja će u slovenskom parlamentu imati solidnu podršku.

U novoj su vladi četiri stranke, od kojih su dvije bile i u vladi Janeza Janše – Građanska lista Gregora Viranta i umirovljenici Karla Erjavca. Dvije su nove stranke sad na vlasti, Pozitivna Slovenija nove premijerke i Socijalni demokrati Igora Lukšiča, tako da je nova vlada pretežno lijevo orijentirana. Karl Erjavec i u novoj vladi ostaje na mjestu ministra vanjskih poslova, nakon što ga je bivši premijer Janša bio povukao iz dogovora s Hrvatskom o Ljubljanskoj banci.

Riječ je o 11. slovenskoj vladi od osamostaljenja, a o njezinim članovima cijelog je dana raspravljao Državni zbor, uz folklor uobičajen u takvim situacijama. Tako je član SLS-a Franc Pukšič sjednicu pratio s balkona. “Tako slaba vlada ne zaslužuje moju nazočnost”, objasnio je zašto ne sjedi u zastupničkoj klupi član stranke čiji je bivši predsjednik Radovan Žerjav u Janšinoj vladi ministar gospodarstva. Kad je izašao iz koalicije, Janša je za njega izjavio da je bio najgori ministar.

Među obećanjima Alenke Bratušek i njezinih ministara ima i onih koja su posve konkretna i češće se izriču u izbornim kampanjama, a ne u trenutku kad netko preuzima vlast. Tako Bratušek kaže kako su među zadacima nove vlade i snižavanje cijena struje od 10 posto, čak i snižavanje cijena plina. Među vanjskopolitičkim zadacima je i poštovanje ugovora o sukcesiji SFRJ. Prioritet je vlade i smirivanje političkih strasti nakon krize koja traje od početka godine.

 

Ključne riječi

Komentara 1

DU
Deleted user
21:51 20.03.2013.

Sniženje cijene plina? Pa Slovenija je bila prije cca 12 mj. u TOP 5 u EU po cijeni m3 zemnog plina i vlasnici kuća su masovno bacali van kotlove/bojlere na plin i prelazili na jeftinije energente poput peleta, ugljena, drva itd. Što je non sense situacija - kojoj polako konvergira i Hrvatska jer je Vlada nadizanjem cijene m3 zemnog plina odmah na startu mandata de facto onemogućila plinofikaciju Dalmacije. Naime, što vrijede magistralni plinovodi u Zadru i iznad Splita (Dugopolje) kad puk više nema računice. Troškovi uvođenja plina su vrlo visoki, čak i preko 2 000 eura, a onda slijedi paprena cijena m3 zemnog plina - što njima u obalnom pojasu nije imperativ odnosno mogu pregurati zimu i s drvima ili strujom. I naša Vlada je bila jako ponosna na se i svoju energ. politiku, ali stanje s ugovorima na terenu i bijes kontinentalnih potrošača će "bljunuti" tek na izborima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije