"Politika ljudskih prava Europske unije: vizija Hrvatske", naziv je izlaganja ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić, održanog u ponedjeljak prijepodne u austrijskoj Akademiji znanosti u Beču, u sklopu otvaranja 13. međunarodne konferencije Udruženja instituta za ljudska prava (AHRI).
Središnja tema trodnevne konferencije, koja je okupila visoke državne dužnosnike, predstavnike relevantnih međunarodnih organizacija, predstavnike nevladinog sektora te istraživače i akademske djelatnike uloga je Europske unije u reformi ljudskih prava Ujedinjenih naroda u sklopu projekta COST (European Cooperation in Science and technology). Riječ je o raspravi o potencijalnom doprinosu EU-a u procesu reforme UN-a u području ljudskih prava.
Nakon plenarnog panela, šefica hrvatske diplomacije sastala se sa svojim austrijskim kolegom Michaelom Spindeleggerom.
Na zajedničkoj pressici istaknuli su da su, između ostalog, razgovarali o hrvatsko-austrijskim bilateralnim odnosima i mogućnostima njihova unapređenja, posebice u kontekstu skorog članstva RH u EU te o regionalnim i globalnim pitanjima.
− Austrija je vrlo povezana s Hrvatskom, bila je uključena i u hrvatske pripreme za Europsku uniju kako bi Hrvatska postala njena 28. članica − rekao je austrijski potkancelar i ministar europskih i međunarodnih poslova Spindelegger.
− Danas smo razgovarali i o tome što možemo učiniti u budućnosti − dodao je, napomenuvši da će Austrija pružati punu potporu Hrvatskoj.
Šef austrijske diplomacije istaknuo je kako su i tradicionalno dobri gospodarski odnosi dviju zemalja snažna poveznica Austrije i Hrvatske.
− Hrvatska mora poboljšati ulagačku klimu za austrijske poslovne ljude u Hrvatskoj − rekao je.
Ministrica Pusić kazala je da se radi na tome da se ulagačka klima poboljša izvijestivši da će sredinom rujna u proceduru nove mjere za olakšavanje investiranja u hrvatsko gospodarstvo.
− Dogovorili smo se s austrijskom stranom da pratimo s kojim se sve problemima investitori susreću i da ih potom pokušamo u hodu zajednički riješiti − istaknula je.
Hrvatskim je novinarima rekla kako je ministar rada RH predložio „pet ili šest specifičnih mjera koje će tržište rada učiniti fleksibilnijim te čitav niz drugih mjera za poboljšanje sveukupne investicijske klime u našoj zemlji.
Kao jednu od tema razgovara sa Spindeleggerom navela je i novelu novog austrijskog Zakona o narodnim grupama, čijem su se donošenju usprotivili gradišćanski Hrvati s ostalim autohtonim austrijskim manjinama, tvrdeći da su im narušena njihova dosadašnja manjinska prava.
− Bilo je zabrinjavajućih znakova, ali situacija ide u pravcu zadovoljenja prava nacionalnih manjina − rekla je ministrica Pusić.
U dijelu razgovora o stanju u regiji Pusić i Spindelegger poduprli su daljnje širenje EU na sve zemlje jugoistočne Europe, ocijenivši da Hrvatska i Austrija imaju zajedničke interese u regiji.
Pusić je Spindeleggera izvijestila i o rezultatima neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova EU prošlog vikenda na Cipru gdje je o temi obrazovanja uz Hrvatsku, zastupala i Austriju i Sloveniju, zahvalivši austrijskom i slovenskom kolegi na ukazanom joj povjerenju.
Na upit austrijskog novinara je li RH u recesiji, Pusić je odgovorila da je gospodarska situacija u svakom slučaju ozbiljna, no da je Hrvatska ipak uspjela sačuvati svoj kreditni rejting, o čemu je prošli tjedan izvijestila Fitch agencija.
− Bila je to dobra vijest jer je prepoznata ozbiljnost rada hrvatske Vlade i hrvatske politike − zaključila je šefica hrvatske diplomacije.
Govoreći na otvaranju međunarodne konferencije istaknula je da „zemlje sve više profiliraju svoju vanjsku politiku u odnosu prema ljudskim pravima.
− Vojne mirovne misije moraju u sebi imati i civilnu komponentu kako bi se osigurao održivi mir − rekla je na bečkom skupu, a potom i hrvatskim novinarima.
Posjetila je kako vanjska politika ljudskih prava pomaže, ne samo zemlji primateljici humanitarne, razvojne ili neke druge pomoći nego i zemlji koja pomoć šalje jer se na taj način podiže svijest društva o važnosti ljudskih prava i njihove zaštite.
Pusić se posebno založila za zaštitu prava žena i djevojčica koja, kako je istaknula, prva bivaju ugrožena.
− Demokracija našeg društva mjeri se odnosom prema ženama i djevojčicama i poštovanju njihovih prava − rekla je ministrica, napomenuvši kako je izuzetno važno ženama i djevojčicama osigurati obrazovanje jer one "90 posto svojih prihoda reinvestiraju natrag u svoju obitelj, dok to čini tek 30 posto muškaraca".
− Hrvatska u velikoj mjeri vidi temu ljudskih prava kao jedan od ključnih i sastavnih dijelova vanjske politike, pogotovo jer smo dosta zastupljeni u mirovnim misijama EU-a, UN-a, kao i u NATO-u − rekla je hrvatskim novinarima ministrica Pusić dodavši kako će naša zemlja zagovarati civilnu komponentu u vojnim mirovnim misijama jer ona osigurava održivi mir i ljudska prava.
Jednodnevni radni posjet Beču ocijenila je pozitivnim, naglasivši da su bilateralni odnosi Austrije i Hrvatske vrlo dobri te da dvije zemlje imaju mnoge zajedničke interese.
Badava je samo napuniti glavu informacijama. Jos je vaznije odgojiti srce i karakter. Koliko si ti u to ulozila, vec smo culi kad si optuzila javno u Saboru Vukojevica da je silovao Bosnjakinju. Za tu objedu ne samo da nisi bila kaznjena (zahvaljujuci nasem pravosudu) nego se nisi ni ispricala. I Hrvatsku si javno optuzila za agresiju na BiH i unatoc tim izjavama, naslo se dosta "Hrvata" koji su ti dali zadacu da stitis i promices hrvatske interese.