U Mađarskoj je zagađeno oko četiri tisuće hektara obradive zemlje i premda stručnjaci kažu da zasad nema opasnosti za Dunav ili hrvatsku obalu, mjerodavni su u pripravnosti. Na sreću, u do sada obrađenim uzorcima vode u Batini nisu ustanovljena onečišćenja. Potvrdili su to i prvi rezultati analize na teške metale, no riječ je o uzorcima koji su uzeti dva dana prije.
– Bude li novog incidenta u Mađarskoj, još je pred nama od 4 do 5 dana da eventualno zagađenje dođe do Hrvatske – kazao je Zoran Đuroković, direktor Hrvatskih voda za to područje.
Prvi tragovi onečišćenja, ako ih bude, mogu se očekivati u nedjelju. Djelatnici Hrvatskih voda obići će i Kopački rit i bude li trebalo, zatvoriti glavne dovodne kanale prema njemu jer bi najpogubnije bilo, kažu u Hrvatskim vodama, da onečišćenje ostane u močvari.
Analizira se 5 litara vode
Stručnjaci Hrvatskih voda danas su kontrolirali Dunav i uzimali uzorke vode za analizu. Tročlana ekipa u 8 sati čamcem po Dunavu u Batini zaputila se s kanistrima i bocama u rukama. Zadatak im je bilo uzorkovanje vode kako bi se vidjelo je li u ovom dijelu Baranje rijeka onečišćena zbog izlijevanja crvenog mulja u Mađarskoj. Hladno je, kažu, naoružali su se kapama i rukavicama.
– Uzmemo ukupno pet litara vode. Samo uzorkovanje traje od pet do deset minuta, no putujemo četiri kilometra uzvodno, tako da nam za sve treba sat vremena – objašnjava Aleksandar Bolić, sanitarni tehničar osječko-baranjskog Zavoda za javno zdravstvo.
Motrenje je pojačano od srijede, a djelatnici Hrvatskih voda, ZJZ-a te državni vodopravni inspektor u Dunav kroče dvaput u danu, u 8 i u 16 sati. Kakvoća Dunava u Batini se u normalnim uvjetima mjeri jednom u mjesecu. Posla je sada mnogo više pa za njih, a osobito za laborante ZJZ-a, vikenda nema.
– Rezultate analize dobivamo za metale nakon dva dana, a za osnovne pokazatelje jednom u danu – navodi Gordana Mijošević iz Hrvatskih voda.
Ne kužim čemu služi ovo širenje panike. Zapadno od Balatona nalazi se gorje koje dolinu Balatona odjeljuje od sliva rijeke Marcal i Raba. Nesreća se je dogodila u riječnom slivu koji teče na sjeverozapad i sjever. Potok/rjčeca koja prolazi kroz Kolontar spada u sliv rijeke Marcal koja se kod Gyora ulijeva u Rabu a Raba u Dunav malo poslije ulaska Dunava iz Slovačke u Mađarsku. Pa dajte gospodo urednici, otvorite atlas i pogledajte kakve gluposti pišete. Stotinjak kilometara riječnim tokom od Kolontara do Dunava a onda Dunavom cijelim njegovim tokom kroz Mađarsku... A vi od prvog dana piskarate a na teve mlate o zagađenju Kopačkog Rita... Pa nije Dunav potočić s deset litara vode u sekundi. Mućnite glavom. Pa znam neke koji su u panici u Zagrebu počeli kupovati vodu u flašama. Trebalo bi vas kazneno goniti zbog uznemiravanja javnosti. Naravno, žao mi je nesretnika koje je nesreća pogodila i suosjećam sa žrtvama, ali to je nešto sasvim drugo.