– Ne, ne bojim se da sporazumom gubimo more, ne bojim se da je Sloveniji ugrožena samostalnost, ne bojim se da ćemo biti izigrani. Sporazumom samo dobivamo rješenje graničnog pitanja koje se već predugo vuče i sad je toga dosta – odmahuje rukom Ljubljančanin Žiga Černe dok u kolicima gura 14-mjesečnog sina Pala. Na biralištu u središtu Ljubljane na referendumskom listiću s pitanjem “Podupirete li Arbitražni sporazum o granici između Slovenije i Hrvatske?” zaokružio je “za”.
>>Službeni rezultati
Kroz iglene uši
Arbitražni sporazum provukao se kroz iglene uši na jučerašnjem referendumu u susjednoj državi – Slovenci su ga podržali sa samo tri posto razlike. Po podacima Državne izborne komisije od 21.40, od 720.723 prebrojenih listića, na njih 51,48 posto bilo je zaokruženo “za”, a na 48,52 posto “protiv”. Po istom, privremenom izvješću, na referendum je izašlo 721.266 birača, odnosno njih 42,28 posto.
– Postigli smo dobar rezultat – odahnuo je sinoć premijer i čelnik vladajuće koalicije Borut Pahor. Nije bio uobičajeno nasmijan, za razliku od jutra, kad je u pratnji majke glasovao u Šempeteru, blizu Gorice. Tada je, ležerno odjeven, poručio da, “bude li rezultat pozitivan, pred nama je svijetla budućnost, ne samo za Sloveniju, već i za Hrvatsku” i time istaknuo da referendum nije samo jedan u nizu – jer Slovenci su ih dosad imali čak 12 – već da bi negativan rezultat mogao povući negativne posljedice. Packe iz međunarodne zajednice za Sloveniju, usporavanje pridruživanja Hrvatske EU, ali i zabrinutost Bruxellesa jer bi – u slučaju neuspjeha – izgledalo da se još jedna država, Slovenija, pomalo otela kontroli i, unatoč sugestijama, pa i pritiscima, vodi dubioznu politiku prema susjedima.
>>Pahor: Ništa više neće blokirati hrvatske pregovore
Svoju sudbinu i sudbinu svoje vlade nije spominjao, a upravo je ona bila slaba točka po kojoj je tijekom predreferendumskog agitiranja protiv ovog sporazuma udarala opozicija na čelu s J. Janšom, čelnikom SDS-a. Sinoć nije ni najmanje ublažio retoriku.
– SDS neće glasovati za ratifikaciju pristupa Hrvatske EU sve dok ne vidi odluku arbitražnog suda – izjavio je čelnik Janša.
Slovenci su se – kad bi uzeli olovku u ruke – odlučili “iz srca”, kako su nam rekli. Dok pod jakim suncem šeće uz obalu Ljubljanice, Primož Petaros priznaje da je protiv sporazuma jer je uvjeren da Slovenija neće dobiti izlaz na otvoreno more. Slovenci su na kućne adrese dobili materijale s dvije potpuno različite projekcije postreferendumske situacije: Pahorova koalicija predočuje kartu s teritorijalnim koridorom, sličnom tzv. dimnjaku iz sporazuma Račan-Drnovšek prema otvorenom moru i poruke o suživotu, dok Janšine karte pokazuju tek uzak trak “puta s pravom korištenja” i navode da je arbitraža konačni poraz Slovenije. Na pitanje zašto ne vjeruje karti koja pokazuje taj famozni junction, stik ili dodir s otvorenim morem, samo kaže:
"Ne vjerujem Pahoru"
– Ne vjerujem Pahoru. Dobit ćemo samo prolaz, a onda, za nekoliko godina, tko zna što će biti... Hrvati nam mogu početi naplaćivati prolaz. Treba riješiti i granicu na Muri..
Na pitanje što bi onda bilo pravedno rješenje, sliježe ramenima. Koliko Primoža plaši Arbitražni sporazum, toliko Ljubljančanin Miha vjeruje u njega.
– Nitko ne zna što će suci odlučiti, ali ne doživljavam sporazum kao izdaju nacionalnih interesa ili pak gubitak samostalnosti, kako opozicija upozorava. Gore nego sad ne može biti – kaže Miha. Za ruke vodi kćeri . Zbog njih je, kaže, na referendumskom listiću zaokružio “da” za sporazum.
ja mislim da je najbolje da janezima uz ono u medunozju ponudimo i VECERNJI L. jer nakon svega sto mi obrise gori je i od janse ja cu ipak ponoviti janezicama i janezima nudi da mi sjedu na onu stvarr i s nje nek glede u otvoreno more