Ministarstvo gospodarstva pripremilo je podlogu za promjenu nekoliko zakona koji će omogućiti da se provede revizija i postupno smanjenje povlaštenih mirovina, kazao je Milenko Popović, ravnatelj Uprave za mirovinsko osiguranje na raspravi Ekonomskog instituta o tome može li Hrvatska osigurati primjerene starosne mirovine.
Promjene zakona
Predstavnik ministarstva rekao je da će Vlada "skoro ići na promjene zakona" koje će pridonijeti da se prava stečena po posebnim uvjetima približe pravima iz općega mirovinskog sustava. Međutim, stručnjaci predlažu veće zahvate kako bi se osigurala pravednost mirovinskoga sustava.
Tako Željko Potočnjak, dekan Pravnoga fakulteta i bivši sudac Ustavnoga suda, smatra da iznos mirovine iz državnoga mirovinskog sustava, tzv. prvog stupa, treba ovisiti o uplaćenim doprinosima te iz njega treba izdvojiti sve elemente solidarnosti u "nulti" stup i isplaćivati ih na teret proračuna.
– Mirovinski je sustav uvelike nepravedan, nitko ne zna što je odraz rada, a što solidarnosti – rekao je Potočnjak.
S njim se slaže i viša ekonomistica Svjetske banke Sanja Madžarević-Šujster, koja je rekla da velika većina građana vjeruje kako plaćeni doprinosi nisu zaštita od starosti već kvaziporez.
Nedovoljno za život
Danijel Nestić s Ekonomskog instituta upozorava da će mirovine u budućnosti biti relativno niske i neprimjerene za život, a Vlado Puljiz vjeruje da Hrvatska još nije svjesna toga da će u mirovinu baby boom generacija, kada se rađalo dvaput više djece nego sada.
– Mogu se formule za izračun okretati kako hoćete, ali mirovine stvara generacija koja radi – upozorio je Vlado Puljiz.
S obzirom na tko tko se sve i kako nakrpeljio na taj 1. stup, naravno da se radi o kvaziporezu i to kvaziporezu na glupost Hrvata koji rade.