Referendum za ulazak Hrvatske u Europsku uniju održat će se 22. siječnja, odlučili su zastupnici Hrvatskog sabora sa 124 glasa za i jedanaest suzdržanih. Suzdržani su bili HDSSB-ovci koji su tražili široku raspravu i odgodu referenduma za tri mjeseca kako bi se građane dovoljno informiralo o Europskoj uniji, a jednako su mišljenje dijelili i Hrvatski laburisti koji žele odgodu referenduma do sredine veljače iz istog razloga.
Kao što je to novi premijer Zoran Milanović najavio u četvrtak navečer, pitanje koje će se građanima postaviti na referendumu je "Jeste li za članstvo Hrvatske u EU?", a ponuđeni odgovori će biti "za i protiv".
Prije rasprave o referendumu Jadranka Kosor čestitala je novom predsjedniku Vlade i njegovim ministrima, a zatim ponovno podsjetila na sve zasluge njezine Vlade za potpisivanje pristupnog ugovora s EU, kao i na njezinu zaslugu za potpisivanje arbitražnog sporazuma sa Slovenijom.
– Riješili smo pitanje sa Slovenijom koje je 18 godina stajalo na stolu. Imali smo 35 poglavlja koje smo morali odraditi i to smo uspješno napravili. Dokazali smo da smo snažna država i da sami možemo rješavati svoje probleme – kazala je Kosor naglasivši da joj je žao što su u tome bili sami bez ičije potpore. Dodala je da nema puno vremena te da ako ne krenemo odmah s pripremom referenduma, nećemo stići obaviti sve poslove.
– Pozivam građane da u što većem broju izađu na referendum i daju svoju potporu kako bi 1. srpnja 2013. Hrvatska postala punopravna članica – zaključila je Kosor.
Novi premijer Zoran Milanović zahvalio je dosadašnjoj vladi na odrađenom poslu te rekao da treba poštivati mišljenje građana, koje je u postocima prema anketama manje sklono Europskoj uniji od broja građana koji su izašli na izbore.
– Građani su s razlogom skeptični. Ne slažu se svi s datumom 22. siječnja – rekao je te uzvratio premijerki na opasku da im dosadašnja oporba nije davala potporu oko pregovara u EU riječima da je samo tražio objašnjenje vezano za arbitražni sporazum koje nikada nisu dobili.
U raspravi su najglasniji bili HDSSB-ovci koji su se svi javili za riječ. Tako je Zoran Vinković govorio o cijelom nizu stručnih tekstova koji su objavljeni na temu problema vezanih uz EU te ustvrdio da bi trebalo sve to proučiti prije referenduma.
– Je li Europska unija sveti povijesni cilj građana ili želja oligarhije za skupim briselskim foteljama. Nadam se da ovo slušaju građani koji nemaju ni posao, a kamoli internet da prouče sve što ih zanima oko EU. Stoga je legitiman zahtjev da se referendum odgodi za tri mjeseca – poručio je Vinković. Branko Vukšić iz Hrvatskih laburista na istom je tragu tražio odgodu referenduma jer "90 posto građana ne zna gotovo ništa o EU" te poručio da njegova stranka ne spada među euroskeptike, već ne želi da ih se plaši nekakvim rokovima za koje nema opravdanja.
jaruzelskia Da cujem,sa postovanjem.