Nobelovac Mohamed El-Baradei, Muslimansko bratstvo i ostale oporbene stranke odbili su poziv egipatskog premijera Ahmeda Shafiqa da dođu na razgovor. Traže da predsjednik Hosni Mubarak najprije odstupi s vlasti, prenosi Reuters.
Shafiq se ispričao za napad na demonstrante u središtu Kaira, u kojem je poginulo pet osoba. U međuvremnu se sukobi provladinih pristaša i demonstranata, nastavljaju. Sukobi su eskalirali i u Aleksandriji gdje je na ulice izašla i tajana policija, prenose agencije. Vojska na ulicama Kaira pokušava držiti dvije strane odvojene jedne od drugih, ali u tome teško uspjeva.
Istodobno, oko 20 tisuća prosvjednika u Saani, glavnom gradu Jemena traži odlazak predsjednika Ali Abdullaha Saleha koji je na vlasti već 30 godina. Saleh je najavio da se neće kandidirati na izborima 2013., i da neće vlast predati sinu. Demonstranti smatraju da to nije dovoljno.
Svijet je jedinstven u osudi nasilja i zahtjevima za hitnom tranzicijom vlasti. Francuska, Njemačka, Britanija, Italija i Španjolska u zajedničkoj su izjavi zatražile da prijenos vlasti u Egiptu počne odmah. Sjedinjene Države ponovno su se usprotivile planu egipatskoga predsjednika Hosnija Mubaraka da ostane na vlasti do rujna i izrazile su sumnju da njegova vlada zapravo potiče nasilje.
Glavni tajnik UN Ban Ki-moon ponovno je pozvao na suzdržanost u Egiptu. - Važno je uspostaviti red i mirni prijenos vlasti - rekao je Ki-moon na konferenciji za novinare u Londonu. Istaknuo je da tranzicija vlasti mora odmah početi, te da se ne smije podcijeniti opasnost širenja nestabilnosti širom Bliskog istoka. UN je počeo s povlačenjem osoblja na Cipar.
Od širenje nemira strahuje i vlada Alžira koja je vlada upozorila oporbu da će snositi odgovornost ako na prosvjedima zakazanim za 12. veljaču izbije nasilje. Oporbeni lideri, organizacije za ljudska prava, sindikati, studenti i nezaposleni planiraju održati prosvjedni marš na kojem će tražiti da ukine izvanredno stanje, koje je uvedeno 1992. godine.
evo kako prolaze američke sluge,he,he