Oslonjen o štaku, preko koje je imao nemarno prebačenu jaknu, pomalo oronula izgleda, praćen dvojicom pravosudnih policajaca, bivši premijer Ivo Sanader jučer u 9.46 ušao je u veliku sudnicu zagrebačkoga Županijskog suda. Njegov ulazak pratili su bljeskovi 30-ak fotoreportera, koji su koju minutu prije doslovno utrčali u sudnicu. Boreći se za što bolju poziciju i prvu Sanaderovu snimku u posljednjih gotovo godinu dana – cijelu njegovu figuru zadnji put snimili su lani u prosincu, kad je uhićen u Austriji – fotoreporteri su se međusobno naguravali.
>>Tijek suđenja pogledajte ovdje
Sudac: Ne prekidajte me.
Sanader je, sjedeći na mjestu predviđenom za njega, držeći ispred sebe štaku, sve to stoički promatrao. I trpio, jer jedino što se pet minuta u sudnici čulo bilo je škljocanje fotoaparata. Ni u jednom trenutku izrazom lica nekad najmoćniji čovjek države nije pokazao da mu smeta situacija u kojoj se našao. A onda je u sudnicu ušlo tročlano sudsko vijeće predvođeno Ivanom Turudićem i još jedan u nizu procesa desetljeća, kako ga nazivaju mediji, mogao je početi. Sudac Turudić prvo je stavio do znanja svima nazočnima da Sanader na sud nije doveden na vrijeme.
– To je razlog zašto rasprava, umjesto u 9.30, počinje u 9.50. Nije bilo vremena za sigurnosne provjere – kazao je Turudić te se zatim obratio Sanaderu:
– Obaviješteni smo da imate nekih zdravstvenih teškoća....
– Da – odgovorio je Sander.
– Izvolite sjesti ovdje – kazao je sudac Sanaderu, pokazujući mu stolac na povišenom podiju, smješten na sredini sudnice.
Pomalo šepajući, bivši je premijer prešao nekoliko koraka do mjesta koje mu je pokazano, a zatim je kazao:
– Prvo bih se želio ispričati sudu što sam ovako odjeven (ležerno sportski, u nečemu što nalikuje na trenirku, op. a.). Rekli su mi da idem u bolnicu, a ne na sud. Da sam znao da idem na sud, odjenuo bih odijelo... – objašnjavao je Sanader odjevnu kombinaciju u kojoj se pojavio.
A zatim je uslijedilo iznenađenje, koje je kasnije protumačeno kao manevar, što njegov, što njegove obrane. Jer, Sanader je, među ostalim, sucu Turudiću objasnio da već dulje vrijeme ima zdravstvenih problema jer ga steže u prsima, ima visok tlak (140/90), povišen šećer (5,5) te mu je preporučena hospitalizacija, koja je bila predviđena za – danas.
– Jutros mi je rečeno da idem u bolnicu, a došao sam ovamo. Bio sam 5. rujna na Rebru, i tada mi je rečeno da moram napraviti koronarografiju. Očekivao sam da ću biti pušten uz jamčevinu te da ću tada napraviti sve potrebne preglede... No to se nije dogodilo, a u nedjelju su mi se pojačali zdravstveni problemi pa su me opet vozili doktoru... – objašnjavao je Sanader.
Sudac Turudić njegove je riječi unosio u zapisnik, a kada mu se Sanader jednom ubacio u riječ, ispravljajući neke navode, dobio je oštro upozorenje:
– Nemojte me više prekidati.
Sanader je dalje objašnjavao da je dan prije rasprave bio na pregledu, da mu je hospitalizacija određena za 28. listopada, što se poklopilo s početkom suđenja...
– To je bila koincidencija – pokušao je objasniti Sanader.
– A kako se sada osjećate? – zanimalo je suca Turudića.
– Isto kao i zadnja tri tjedna – odgovorio je Sanader, nabrojivši koje sve zdravstvene probleme koje ima.
– Je li vam prije dolaska na raspravu mjeren tlak? – pitao je dalje sudac Turudić.
– Je. I jučer i danas. Visok je – odgovorio je Sanader.
Nemaran prema zdravlju
– Smatrate li se vi raspravno sposobnim? – pitao je dalje sudac.
– Čujte, gospodine predsjedniče. Meni moji odvjetnici kažu da se ja nemarno odnosim prema svom zdravlju. Tako je bilo i s nogom. Prihvatit ću svaki stav vještaka – kazao je Sanader.
– Nećete vi nego sud – podučio ga je sudac.
Tada je na scenu stupio vještak prof dr. Vlatko Gašparević, koji je analizirao Sanaderove nalaze te na koncu zaključio da Sanader nije raspravno sposoban.
Sud je takvu argumentaciju prihvatio, odgodivši raspravu do 3. studenog, uz poruku suca Turudića Sanaderu:
– Imali ste dva mjeseca da sredite svoje zdravstveno stanje. Umjesto toga, vi ste računali da ćete biti pušteni uz jamčevinu, što je činjenica na koju ne možete utjecati. Nećemo biti zločesti, ali ovo bi se moglo smatrati odugovlačenjem postupka – zaključio je Turudić.
Bezočno laganje 4 milijuna ljudi je slučaj za neuropsihijatriju