Velike lavine na Saturnovu mjesecu Japetu, koje se često mogu vidjeti u Sunčevu sustavu, mogle bi znanstvenicima pomoći u objašnjavanju uzroka velikih odrona zemlje na Zemlji, prenosi BBC. Takve velike lavine (ili odroni zemlje) nazivaju se Sturzstrom, a najviše ih je zabilježeno na Japetu i Marsu.
Riječ je o fenomenu tijekom kojega se lavina kreće brže i dalje nego što bi trebala prema znanstvenim izračunima. "Obična" lavina horizontalno prijeđe najviše do dvostruke duljine u odnosu na visinu s koje je krenula, dok ove superlavine horizontalno prelaze i do 30 visina. Oko uzroka te pojave znanstvenici se ne mogu složiti, no na temelju fotografija snimljenih tijekom misije Cassini smatra se da stvaranju Sturzstroma doprinosi zagrijavanje ledenih površina. Tijekom lavine, naime, dolazi do trenja među komadima leda koji se zbog toga griju i tope, a kad prijeđu u tekuće stanje, trenje se smanjuje pa mogu prelaziti veće daljine i kretati se većim brzinama.
– S obzirom na to da na Japetu nema atmosfere, da ima drukčiju gravitaciju od Zemlje te da je riječ o superlavinama leda, bilo kakva teorija o odronima na Zemlji morat će biti primjenjiva i na lavine na Japetu – kaže Kelsi Singer sa sveučilišta Washington u St. Louis.
Njen znanstveni tim predlaže da fizičari testiraju teoriju o zagrijavanju u laboratoriju i možda tako potvrde razlog nastanka Sturzstroma na našem planetu.