Večernji list je iz izvora u Nadzornome odboru Podravke - u kojemu su očito počela velika previranja zbog aktualne afere - dobio dokument koji to nedvosmisleno potvrđuje. - Podravkin menadžment odlučio je ući u MBO proces (management buyout process, preuzimanje kompanije od strane menadžmenta, op. a.) kako bi stekao prevlast u kompaniji.
Animacija: Četiri koraka preuzimanja kontrole (klikni na sliku za pokretanje animacije)Udjele će preuzeti uprava, koja ima šest članova te srednji menadžment koji uključuje 60 menadžera - piše na početku tog dokumenta iz listopada 2006. godine koji je za Podravku sastavila jedna strana konzultantska kuća.
Potpuna kontrola
U njemu se detaljno razrađuje plan za preuzimanje više od 75 posto vlasništva u Podravki za račun menadžmenta. Taj se plan sastoji od četiri faze, a spominju se svi javnosti dosad poznati elementi priče - uloga Fime, Franckove dionice... - ali i neki dosad nepoznati, poput uloge Vlade i državnoga udjela u Podravki od 26 posto. Konačan cilj plana koji je strana konzultantska kuća napravila za menadžment Podravke jest da on potpuno preuzme kontrolu nad koprivničkom kompanijom.
Dokument 1: Analiza Merrill Lyncha (klikni na sliku za download cijelog dokumenta)Cijeli aranžman težak je oko dvije milijarde kuna, a njegov početak - prema dokumentu lociran u treći kvartal 2006. godine - u potpunosti se slaže s početkom realizacije projekta Spice (začin), koji je predmetom istrage, dakle s Fiminom kupnjom 10,64 Podravkinih dionica od Francka i PBZ-a. Podsjetimo, riječ je o planu koji je skrojen na sastanku održanom 2006. godine u Podravkinim poslovnim prostorima u Hebrangovoj ulici u Zagrebu, koji je inicirao, i na njemu bio, Damir Polančec, tada i sada potpredsjednik Vlade za gospodarstvo, a na tu je poziciju došao iz fotelje člana Podravkine uprave. Ovih dana, nakon što je pukla afera Podravka-SMS-Fima, puštena je priča kako je taj plan stvoren da bi se Podravka zaštitila od norveške tvrtke Rieber&Son i njezina neprijateljskog preuzimanja te kako bi ostala u hrvatskim rukama.
Novi dokument svjedoči o tome da je taj plan zapravo bio nabijen s mnogo manje domoljublja te kako je riječ o aferi koja nadmašuje čak i mutne privatizacijske afere iz 90-ih godina prošlog stoljeća.
Dokument 2: Ciljevi Podravkinog menadžmenta (klikni na sliku za download cijelog dokumenta)Iz pouzdanog izvora bliskog Vladi procurila je informacija koja govori o upletenosti dijela bivše, ali i sadašnje Vlade u planu da Podravkini menadžeri ovladaju Podravkom. Doznali smo da je Fima ove godine doista vratila novac Podravki koji joj je koprivnička kompanija putem splitskog SMS-a slala da u pitanje ne dođe vlasništvo nad 10,64 posto dionica u vlasništvu njezine malteške ekspoziture Fima Ami Ltd. I to samo zahvaljujući velikom kreditu mađarske banke OTP, koja je pristala ući u cijelu vrlo rizičnu priču vlastitim kapitalom.
Mig Mađarima
Kako je banka OTP dioničar mađarske naftne kompanije MOL-a, suvlasnika Ine, špekulacije idu u smjeru da je netko Mađarima morao dati mig da pokriju financijsku prazninu u projektu Spice. Jedina osoba iz Vlade koja je istodobno bila uključena u privatizaciju Ine, a i zainteresirana za Podravku jest - potpredsjednik Vlade Damir Polančec. U međuvremenu su, dok traje istraga DORH-a, MUP-a, USKOK-a - a u nju su se uključili i HANFA te Ured za sprečavanje pranja novca - neki članovi Podravkina vrha poduzeli korake da zaštite svoje pozicije pred zakonom.
Josip Pavlović, član Podravkine uprave iz "Polančecove kvote", koji je 2006. bio šef Podravkine riznice i član NO-a, angažirao je odvjetnike, a Zdravko Šestak bio je na razgovoru u DORH-u. O njegovoj upletenosti svjedoči i to da je ove godine SMS-u otpisao kamate na kredite kojima je Podravka financirala projekt Spice.
Znači zato Polančec krije ugovor INE sa MOL-om kao zmija noge i to je razlog zašto su Mađari dobili ogromna vlasnička prava koja im je dao Polančec.