''Građane treba educirati da odaberu povoljniji način kreditiranja, a na njima je da snose posljedice za pogrešan izbor'', reagirala je Udruga za unapređenje pravosuđa u RH ''Juris protecta'' na prijedlog Ministarstva pravosuđa da ograniči prekoračenja na tekućim računima. Smatraju i da takav prijedlog nije spojiv sa slobodom tržišnog natjecanja te da je to postavljanje tutorstva građanima.
''Kada bi hrvatsko pravosuđe funkcioniralo, odnosno sudski postupci trajali kraće 10 i više puta, kreditne institucije imale bi znatno manje troškove i gubitke potraživanja, a kamate bi automatski pale'', navode u priopćenju i dodaju da je rijetko tko spreman investirati i poslovati u državi u kojoj sporovi traju na desetke godina, a kvaliteta sudskih odluka je ispod svakog nivoa.
''Vlada bi se trebala usredotočiti prvenstveno na pravosuđe i osigurati (milom ili silom) da ispunjava europske standarde (kadrovska lustracija u pravosuđu je neminovna) i time stvoriti osnovnu pretpostavku za investicije, odnosno pokretanje poduzetničke aktivnosti u Hrvatskoj, što bi vodilo masovnom otvaranju novih radnih mjesta. Vlast i ovom mjerom želi stvoriti privid da štiti interese širokih masa, a zapravo ih ograničava u osnovnim slobodama izbora'', zaključuju.
>> Dalić: Smanjenje minusa cementira pad gospodarstva
>> Građani ogorčeni: Slavko Linić kao da je pao s Marsa!
Uostalom, nije li i diskrinminacija uopće davati minus zaposlenima, a ne i nezaposlenima ? Naime, vjerojatnost mogućnosti otplate banka tu ionako ne može objektivno utvrditi, a još kad se uzme u obzir činenica o razlici u tretmanu samih korisnika bankarskih usluga, ali i činjenicu kako se u RH "zapošljava" u stabilnim tvrtkama i sl., ovo je jedan od rijetkih poteza vlade, koji ima smisla. Ujedno, mene iskreno zanima, koliko od ovih, koji rado rabe sintagmu "slobodno tržište" uopće zna i razumije definiciju tržišta i njegove "slobode" ! Mantra za kretene.