- Ne može dalje. Vi ste iz Hrvatske, a hrvatski je KFOR prevozio albanske specijalce na Jarinju. Natrag - poručila nam je grupa muškaraca koja je jučer oko podneva bila na cesti u selu Rudari u općini Zvečane. Cestu su na dva mjesta na tom dijelu Kosova prepriječili bagerima, automobilima, kamionima. I neraspoloženom gomilom. U toj općini na sjeveru Kosova u kojoj je, kažu, većinsko srpsko stanovništvo (iako službenih podataka o tome nema zato što su Srbi bojkotirali popis stanovništva) barikade se na cesti što vodi prema Leposaviću, odnosno neki dan zapaljenom graničnom prijelazu u Jarinju, ne uklanjaju.
- Ništa čudno. Ne puštaju ni KFOR - kaže nam vodnik Vasović, šef policijske postaje u Zvečanu s kojim smo i krenuli prema barikadama i koji nam je prenio poruku Hrvatima nezadovoljnih Srba. Iako u odori policije, oprezno je pristupio gomili jer, kaže, uvijek se nađe netko tko samo čeka povod za nered. Dok je on u naše ime pregovarao, a po njegovim pokretima ruku već se dalo naslutiti da će i ti, kao uostalom i svi drugi pregovori na Kosovu, biti jednako (ne)uspješni, njegov kolega Branko bio je s nama kod malo niže parkiranog policijskog terenca.
Oko 14 sati javiše nama da su baš na tom mjestu slovenski i američki vojnici KFOR-a legli na cestu nakon što se začula rafalna paljba za koju su Srbi kazali da je oni nisu izazvali, pa se za desetak minuta sve smirilo. Predvečer, kad je istekao rok što ga je KFOR dao za uklanjanje balvana s ceste, izašle dvije-tri tisuće žena i djece i KFOR-ovcima, da ne pucaju, dijelile - cvijeće. U isto vrijeme KFOR je za promet u Mitrovici blokirao most na Ibru, rijeci što ovaj grad spaja i razdvaja na južni (u kojem je većinsko albansko stanovništvo) i sjeverni (u kojem većinu čine Srbi). Trajala je ta blokada tek desetak minuta, a onda su KFOR-ovci, koji trenutačno drže granične prijelaze prema Srbiji - Jarinju i Brnjak - uputio ka Rudanima.
Ali, od najavljene deblokade prometnica na kraju nije bilo ništa. Otvorila se tek jedna u nizu rundi produžavanja pregovora. Vojska je dobila odobrenje NATO-a da u slučaju pucnjave uzvrati istom mjerom, zbog čega i Srbi i Srbija negoduju. Kažu da su nezadovoljni KFOR-om, baš kao što Albanci govori da europska policija Eulex ne radi svoj posao. Kad se KFOR povukao iz Rudara, most na Ibru u isto je vrijeme, oko 20 sati, blokirao - Eulex. Zašto su sada tu, ni sami nam nisu znali objasniti.
Maknuti se po strani
- Blokirane su dvije regionalne ceste. Na onoj prema Jarinji barikade su u Rudarima, na križanju Rudari - Zvečane i kod Žitkova Sela. Druga cesta što od Mitrovice vodi prema Zubinom Potoku blokirana je u selu Zupča. A na području odsječenih općina Leposavić i Zvečan šest je albanskih sela i u njima je ukupno oko tisuću ljudi. E, sad zamisli kako je njima kad idu na posao ili kad moraju prema Mitrovici - objašnjava nam Avni Zahiti, glasnogovornik policije u Mitrovici. Na područje gdje su barikade kosovski policajci albanske nacionalnosti zbog vlastite sigurnosti i ne zalaze. Kažu, bolje je maknuti se po strani kad već policija nema dozvolu išta učiniti. Područja tih općina pokrivaju policajci srpske nacionalnosti koji su, baš poput svojih kolega Albanaca, u odorama kosovske policije. I jedni i drugi daju nam isti savjet: budete li prelazili iz albanskog u srpski dio, najbolje je da skinete registracijske oznake s automobila. Tako se većina ovdje i vozi. U općini Zubin Potok jedno je selo u kojem su Albanci, Cabra. Kažu nam da je u ratu ono rušeno bagerima. Ono se nastavlja na selo s druge strane rijeke Ibra, Zvečane. Tu je ubijen pripadnik specijalne jedinice policije Enver Zymberi, pokazuju nam albanski policajci koji su nas dovezli blizu još jedne kosovske ni na jednoj karti ucrtane granice. Prema barikadama, rekoše nam, idite pješice. Svoj terenac oni su parkirali na albanskoj strani općine, a mi smo izbili na magistralu uzduž koje su s obje strane izvješene srbijanske zastave. Krećemo se prema barikadama na kojima su balvani i bageri, i gdje odmah počinje komešanje okupljenih.
Žena čija je kuća u blizini poručuje nam da ništa neće reći, da nema nikakvih informacija. Nakon nekoliko telefonskih poziva bijeli Toyotin jeep odvaja se od barikade i sporednom cestom uz magistralu počinje se spuštati prema nama. Povlačimo se, poučeni iskustvom iz Rudina da Hrvati ovdje nisu dobro došli, da nema priča ni fotografija. Kad su naši pratitelji iz kosovske policije vidjeli taj jeep, potrčali su prema terencu kojim smo došli: - Ajde, idemo. Ovakav terenac u kojem smo mi imaju i specijalci ROSU i tko zna što ovi sada misle. Ima tu snajperista - objašnjavaju nam ozbiljnost situacije u kojoj smo se našli.
Doznajemo i da su uz cestu grupe naoružanih Srba. S njihove strane "granice" priča o krivcima za napetosti i nerede s kojima žive godinama sasvim je drugačija. Eto, umirovljenik Đorđe iz sjeverne Mitrovice od čije je kuće do Rudara oko kilometar i pol na kraju nam objasni tko je glavni krivac: - Amerikanci. Zavadili nas da pokupe pare.
\"Vozili ste specijalce\" ----------+ da i kaj onda,furali su ih,pa nebu ih valjda nosili