Usprkos brojnim pokušajima reforme, hrvatski zdravstveni sustav na korak je do sloma jer troši mnogo više novca nego što ga ima na raspolaganju. Veledrogerije su odlučile zaštititi svoje interese i smanjiti isporuku lijekova, što ugrožava zdravlje pacijenata. O naizgled bezizlaznoj situaciji svjedoče alarmantni apeli bolničkih ravnatelja.
Kap u moru
– Plešemo na rubu i točno je da ovako ne možemo dugo ako se nešto hitno ne poduzme – ustvrdio je dr. Dubravko Tršinski, ravnatelj varaždinske bolnice, kojoj posljednjih tjedana nedostaju lijekovi za najteže bolesnike.
Došlo je do toga da se onkološkim bolesnicima prolongira početak terapije.
– Dvama bolesnicima terapija je odgođena za dva dana, ali zbog toga nisu imali posljedice. Manjak lijekova najveći je na onkologiji i hematologiji. U vrlo teškoj smo situaciji, ali još uvijek uspijevamo pružiti maksimalnu zdravstvenu skrb. Razgovarao sam s čelnim ljudima HZZO-a i odgovornima u Ministarstvu zdravstva i obećano mi je žurno rješavanje problema, vjerojatno već početkom sljedećeg tjedna – kaže dr. Tršinski.
To "žurno rješavanje problema" vjerojatno znači samo neplaniranu, interventnu proračunsku intervenciju za prenapregnuti bolnički proračun, što nikako nije trajno rješenje. To znaju i u Zadru. Ravnatelj tamošnje bolnice, dr. Dario Nakić, iznosi da su od Ministarstva dobili 1,2 milijuna kuna, što je kap u moru dugovanja koja su se popela na 65 milijuna kuna. S druge strane, zadarska je bolnica HZZO-u fakturirala 130 milijuna kuna, ali nije dobila ni lipe.
Nema promjene
– Mi smo imali problema prije mjesec dana, i to smo prebrodili te sada radimo normalno, ali problem nije riješen dugotrajno, osim kliničkim centrima u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku, za što je kriv naš zdravstveni sustav, koji neprekidno stvara dugove. Na taj su problem ravnatelji takozvanih malih bolnica pokušali ukazati ministru u travnju, ali ništa se nije promijenilo – otvoreno će dr. Nakić.
I Krunoslav Šporčić, ravnatelj vinkovačke bolnice, boji se što će biti na jesen. Bolnica sada zbog godišnjih odmora ima manje posla, ali pacijenti će se uskoro vratiti u uobičajenom broju, pa će potreba za lijekovima biti veća.
– Zasad ne moramo otkazivati operacije, ali strahujemo što bi se moglo dogoditi do kraja godine ako se nešto ne promijeni – kazao je on.
Dug u hrvatskom zdravstvu premašuje pet milijarda kuna te nastavlja rasti. Je li štednja na lijekovima za najteže bolesnike doista jedini izlaz?
je je aha.....ma ti zadra vidio nisi ! evo...odmah idem brojat na google earth koliko je bazena....vide se svi....bez brige