Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 76
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
PRIJEDLOG PRORAČUNA

Štednja u Njemačkoj, prošle su godine punih blagajni: 'Ovo je daleko najizazovniji proračun'

Bundestag - Budget week
Foto: Kay Nietfeld/DPA
1/3
05.09.2023.
u 12:55

Slijedi višemjesečna rasprava u parlamentu. Ali, već sad je jasno da su godine punih državnih blagajni prošle tako da će se u raspravi do sredine studenoga moći dogovarati samo manje pojedinosti.

Nakon ljetne stanke savezni ministar financija Christian Lindner podnosi Bundestagu prijedlog proračuna za 2024. Na snazi ostaje zabrana prekomjernog zaduživanja. A za dodatne želje nema puno prostora. Savezni ministar financija Christian Lindner (FDP) je nedavno u intervjuu za ARD jasno dao na znanje što je cilj saveznog proračuna za 2024.: povratak financijsko-političkoj normalnosti nakon godina zaduživanja. „Deficiti su previsoki. Imamo krizne mjere koje su poticale na zaduživanje", rekao je Lindner. Sad se radi o konsolidaciji.

Lindnerov prijedlog predviđa izdatke u idućoj godini od 445 milijardi eura, oko 30 milijardi manje nego u ovoj godini, ali još uvijek oko 90 milijardi više nego 2019. godine, posljednjem proračunu prije korone. Nakon toga su slijedile pandemija i energetska kriza, izazvana ruskom agresijom na Ukrajinu. Savezna vlada je od 2020. do 2022. izvan snage stavila odredbu o zabrani prekomjernog zaduživanja i uzimala kredite kao nikad ranije, piše Deutsche Welle.

Gotovo svi resori moraju štedjeti

U idućoj godini bi svi resori osim Ministarstva obrane morali štedjeti. SPD-ov stručnjak za proračun Dennis Rohde već je deset godina član Odbora za proračun Njemačkog Bundestaga. „Ovo je daleko najizazovniji proračun koji smo dosad imali", kaže on. Puno toga će trebati preispitati kako bi se održala odredba o zabrani prekomjernog zaduživanja. „Nama je važno da na kraju bude sačuvana unutarnja, vanjska i socijalna sigurnost. A to vidim u ovom proračunu", kaže Rohde.

VEZANI ČLANCI

Velika ušteda se postiže smanjenjem izdvajanja iz proračuna za mirovinsko osiguranje i osiguranje za njegu. Osim toga oni koji imaju veće plaće ne bi trebali dobivati potporu za vrijeme roditeljskog dopusta.

Ali ima i zahtjeva za povećanjem izdataka. Tako bi trebala biti povećana potpora potrebitim građanima koji mogu raditi, a nemaju posla i ne dobivaju novac za nezaposlene.

Gastronomija se bori protiv povratka punog PDV-a iduće godine. Zadržavanje smanjene stope PDV-a značilo bi tri milijarde eura manje prihode u državnoj blagajni. Industrijske grane koje troše puno energije zahtijevaju državnu pomoć ili porezna rasterećenja kod troškova struje. I to bi državu stajalo milijarde eura.

Zabrana prekomjernog zaduživanja ostaje

Za sve to ima malo prostora zbog odredbe o zabrani prekomjernog zaduživanja zapisanoj u ustavu. Ta zabrana jamči da budućim generacijama ne ostavljamo prevelik teret kamata, kaže FDP-ov stručnjak za proračun Otto Fricke.

Ali iz redova SPD-a i osobito iz redova Zelenih se čuje tvrdnja da su za budućnost potrebne investicije. Neki bi rado opet izvan snage stavili zabranu prekomjernog zaduživanja tvrdeći da za infrastrukturu i za zaštitu okoliša treba više novca.

VEZANI ČLANCI

Zabrana prekomjernog zaduživanja, međutim, ostaje. Nju ne žele ukidati ne samo liberali, nego ni savezni kancelar Olaf Scholz. Zato je i stručnjak Zelenih za proračun Sven-Christian Kindler svjestan da nema izgleda za stavljanje izvan snage te zabrane.

Slijedi višemjesečna rasprava u parlamentu. Ali, već sad je jasno da su godine punih državnih blagajni prošle tako da će se u raspravi do sredine studenoga moći dogovarati samo manje pojedinosti.

VIDEO Tužni prizori: Park Mladenaca u Novom Zagrebu danima stoji razoren od nevremena

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije