Vlada je brzo odgovorila Stožeru za obranu Vukovara, jučer ujutro opet su postavljene kontroverzne dvojezične ploče. A odgovara i na pomirbenu inicijativu hrvatskog predsjednika Ive Josipovića. – Kakva je to inicijativa? Što je to predsjednik konkretno inicirao? – reakcija je dužnosnika iz vrha Vlade. Zbog ćirilice je tako drugi put u mjesec dana došlo do razmirica između predsjednika države Ive Josipovića i premijera Zorana Milanovića. Dok Vlada pokušava vratiti odnosno sačuvati ploče s latiničnim i ćiriličnim natpisima na zgradama državnih institucija u mjestima gdje Srbi čine značajnu manjinu, a premijer poziva (isključivo) Vukovarce na razgovor, predsjednik Josipović nastupa s pozicije medijatora i nudi svoju inicijativu. Pozvao je Vladu, oporbu i branitelje "da brane dostojanstvo Hrvatske kao europske zemlje kako se priča o ćirilici ne bi pretvorila u priču o neuspjehu Hrvatske".
HDZ: Ključan je članak 8.
Naš sugovornik iz Banskih dvora kaže da u Vladi cijelo vrijeme traže rješenje problema, odnosno način da se ispoštuje i provede ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina. – Prije dva dana pozvali smo branitelje na razgovor, ali je taj poziv odbijen – kaže i dodaje da inicijativu koju je, vezanu uz ćirilicu, potaknuo predsjednik Josipović, u Vladi ne smatraju korisnom. U istom stilu istupila je i potpredsjednica Vlade Vesna Pusić (HNS). Izjava joj zvuči kao da je u oporbi ili barem u poziciji sličnoj predsjednikovoj, a ne kao da je koalicijski partner. – Premijer treba pozvati predstavnike organizatora na razgovor. Premijer nije samo osoba, on je i institucija i cijela stvar svodi se na prepoznavanje institucija – izjavila je V. Pusić dodajući da treba razgovarati, osobito kada se ne slažemo. Ostaje da nagađamo je li Milanović pozvao Vukovarce na razgovor bez prethodne konzultacije sa šeficom svog koalicijskog partnera pa ju je to povrijedilo ili je V. Pusić procijenila da je ćirilica tema za ubiranje političkih poena.
Predsjednik Josipović je, pak, upozorio na to da očekuje probleme i u Srbiji, kamo za nekoliko dana odlazi na susret sa srbijanskim predsjednikom Nikolićem. – Svirat će hrvatska himna, vijorit će se hrvatska zastava i opet će me nakon svega toga strani državnici pitati kakva ste vi to država u kojoj se događa to što sada gledamo – kazao je. Rekao je i da se zakon o pravima manjina mora poštovati, ali se uvijek može razgovarati o modalitetima. – To je prostor u kojem vidim mogućnost za razgovor. Ključnu ulogu u tome ima Vlada i ja sam tu da pomognem svima koji to žele – nudi Josipović.
U Vladi, međutim, vrlo otvoreno žele da im predsjednik prestane pomagati. Njegova nastojanja ne prepoznaju kao konkretnu inicijativu, niti misle da su njegovi istupi korisni.
– Posljednji put kad je nudio pomoć i inicijativu, samo je raspirio proteste protiv dvojezičnih ploča koji su u tom času već bili splašnjavali! – tvrde u Vladi. Dakle, Vlada za potpirivanje problema u Vukovaru de facto okrivljuje i Josipovića!?
HDZ je također reagirao na Josipovićeva nastojanja. "Podržavamo sve ono što je prihvatljivo stradalnicima, braniteljima i građanima Vukovara. Stoga, ponovno apeliramo na zdrav razum... ponovno pozivamo naše sugrađane srpske nacionalnosti da u Vukovaru vode računa o osjećajima svojih sugrađana Hrvata", kažu. U HDZ-u nemaju ništa protiv inicijative predsjednika, no dodaju da ih "čudi da on kao vrhunski pravnik i dalje ignorira članak 8. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina". HDZ, naime, i dalje smatra da je čl. 8. baš dodan u zakon kao svojevrsni osigurač i valja ga primijeniti u Vukovaru. Zakon se poštuje, no ne primjenjuje se ako se procijeni da će, umjesto suradnje i razvoja odnosa, naprotiv, stvoriti sukobe.
Psihoza se nastavlja
A situacija u Vukovaru kao da najavljuje novu eskalaciju. Građani kažu da ih psihoza podsjeća na 1991. Na prilazima gradu pojačane su policijske kontrole koje, s manje ili više diskrecije, popisuju registarske oznake i legitimiraju vozače. U gradu su u nedjelju ujutro osvanule metalne ograde koje štite ponovno postavljene ploče. – To je nasilje na koje mi nećemo odgovoriti nasiljem jer ne želimo kaos na ulicama – kaže Željko Maršić iz Stožera. Žene Vukovara pokazale su to i djelom: krenule su od policijske točke do točke nudeći policajce kavom, kolačima i riječima ohrabrenja jer, kako su kazale, shvaćaju situaciju u kojoj su i oni.
Stožer je s jučerašnjeg sastanka odaslao poruku da metalne ograde ne pridonose dijalogu. – Nama to više sliči na "zauzimanje pozicije" za razgovor nego poziv na dijalog koji navodno zagovara premijer – kaže Vlado Iljkić.
Ono što Vukovarce najviše boli, nastavlja, to je što se ta mučna situacija događa u okolnostima današnjeg zajedničkog ispraćaja 11 hrvatskih branitelja i civila likvidiranih 27. prosinca 1991., ekshumiranih iz masovne grobnice u Sotinu te nedavno identificiranih u Zavodu za sudsku medicinu u Zagrebu. Saznali su i da je najavljen dolazak premijera Milanovića na današnji ispraćaj.
– To je nevjerojatno, užasnuti smo što nam najprije šalje metalne ograde pa onda dolazi u posjet Vukovaru. To nam je čak i morbidno – kaže Iljkić te upozorava da su posljednjih dana nepoznati počinitelji s oglasnih stupova poskidali osmrtnice za 11 sotinskih žrtava.
>>Stožer obustavlja sve aktivnosti zbog pogreba 11 Hrvata u Sotinu