Janko Colarić iz Gornje Vasi na Žumberku prvi put u životu otišao je u bolnicu u 73. godini. Tri dana nakon operacije bruha u KB-u Sestara milosrdnica u Zagrebu, Colarić je nestao. Prošlo je od tada gotovo trinaest godina, a njegova kći Dragica Krcivoj ne može ni shvatiti ni prihvatiti da ga nigdje nema:
U nacionalnoj evidenciji
– Tatino odijelo, novac i knjižica ostali su u bolničkom ormaru. Teško se kretao i nije mi jasno kako je mogao iščeznuti. Nikada nismo dobili nikakvu obavijest o njemu, nitko nas nije zvao na identifikaciju – kaže nam Dragica Krcivoj.
Ime njezina oca nalazi se u nacionalnoj evidenciji nestalih osoba. Jedan je od njih 2502. Na tom je popisu i Ivica Merkaš, 56-godišnjak iz Posavske Graduše nedaleko od Sunje, kojemu se svaki trag izgubio 2. ožujka, kada je došao do svojih ulaznih vrata. Statistike kažu da se godišnje u Hrvatskoj prijavi oko 1600 nestanaka.
Ime 16-godišnje Marije Blažević iz Piškorevaca kod Đakova u evidenciji nestalih osoba bilo je već nekoliko puta, priča nam njezin otac Ivan Blažević:
– Posljednji put od kuće je otišla 6. ožujka. Našli smo je jer smo znali gdje ćemo tražiti. Događalo se da pobjegne na tri-četiri dana pa mi onda zovemo policiju. Marija odlazi u Đakovo, u kuću deset godina starijeg dečka i ne znam više što učiniti. A policija nam govori da ne smijemo sami ulaziti u tu kuću – kaže otac.
Umirovljeni policijski inspektor Branko Lazarević, koji je trenutačno suradnik u listu 24 sata, objašnjava nam da je nestanak neke osobe važno prijaviti što je moguće prije te da je policija po prijavi dužna postupiti odmah:
– Ne smije se dogoditi da policajac nekome tko je došao prijaviti nestanak kaže da ide kući i pričeka pa da se vrati ako osoba ne dođe. Upravo su ti prvi sati nakon nestanka i te kako važni i zato je nužno da se poduzme mnogo više operativnih mjera nego što se u tom trenutku čini da bi trebalo. Sutra može biti kasno – tumači Lazarević.
U prvom trenutku nakon prijave nestanka sve su opcije zašto neke osobe nema otvorene – od ubojstva preko bijega od kuće zbog nesuglasica ili loših ocjena do samoubojstva:
– Analize napravljene u SAD-u pokazuju da je oko 17 posto nestalih pronađeno mrtvo, bilo da je riječ o ubojstvu ili o samoubojstvu. Kod nas takve statistike ne postoje – kaže Lazarević.
Bijeg maloljetnika
Da postoje, u njima bi bilo i ime menadžera Basler osiguranja Željka Domljanovića koji je nakon devetodnevne potrage pronađen mrtav. Uzrok njegove smrti nije poznat.
I dok mlađe osobe, uglavnom maloljetnici, od kuće odlaze zbog loših ocjena, neslaganja s roditeljima ili, kao u Marijinu slučaju, ljubavi, nestanci odraslih teško se do kraja uspijevaju rasvijetliti pa obitelj desetljećima, a u nekim slučajevima nikada ne dozna što se s njihovim najmilijima dogodilo. Stoga smo na stranicama Večernjeg lista odlučili pokrenuti potragu za nestalima, u nadi da ćemo pomoći otkriti njihovu sudbinu.
>> U tjedan dana nestalo troje maloljetnika i jedan muškarac
Ajde pustimo sad ovo nestaliiii... pa valjda će se neko od njih vratit kući...nego recite vi meni za koga će te glasat na lokalnim izborima....razmišljanje jednog strančarskog krpalja....suludo al istinito....