Ulazak Hrvatske u EU, nezaposlenost, ali i niske mjesečne plaće u odnosu na troškove života u Hrvatskoj navodi sve više građana da rješenje svojih financijskih problema nađu zapošljavanjem u inozemstvu!
Putem raznih Facebook-grupa i foruma sve je više onih koji se raspituju na koji način mogu dobiti novu priliku ili nekima pak jedinu, izvan granica Hrvatske. No, prije prijave na posao u inozemstvu potrebno je dobro se raspitati, ne samo o samoj poziciji za koju se želite javiti već i o samoj zemlji u kojoj biste trebali raditi i biti sigurni u svoju odluku da ste spremni "utopiti" se u običaje, društvene prilike i zakone druge zemlje.
Ponuda poslova na raznim internetskim portalima
Mnogi posežu za raznim "trikovima" u pronalasku radnog mjesta u inozemstvu. Jedan od njih je izabrati zemlju u koju žele otići pa onda pretraživanjem oglašenih slobodnih radnih mjesta na tamošnjim internetskim stranicama dolaze do informacija o prijavi na određenu poziciju. Drugi pak, putem preporuka nekoga tko je već "vani" dobivaju mogućnost doći na razgovor za posao ili imaju priliku zaposliti se obavljajući intervju s budućim poslodavcem putem Skypea ili sličnih programa za komunikaciju putem interneta. Oni s najviše sreće moći će sve dogovoriti iz naslonjača svog doma, no nije mali broj onih koji se upute u izabranu zemlju kao turisti te direktno pokušavaju naći novu poslovnu priliku prije povratka u Hrvatsku.
Ponuda poslova je raznovrsna, no problem je izboriti se za određenu poziciju
Osim na Zavodu za zapošljavanje, i na portalu MojPosao postoji ponuda poslova u inozemstvu. Poslodavci traže radnike za raznovrsne poslove, pa se tako može vidjeti, između ostalih, i natječaj za mesara u slovenskom Kopru, električara, odgojiteljicu, tesara u Njemačkoj, zatim administrativnog asistenta u Odjelu upravljanja ljudskim resursima u Helsinkiju, grafičkog dizajnera u BiH ili pak za rad na naftnim platformama u Austriji ili nekim drugim, egzotičnijim zemljama. Tako, primjerice, radom na naftnim platformama može se zaraditi i nekoliko tisuća dolara mjesečno, ovisno o iskustvu i kvalifikacijama, a početna plaća za zapadnjake u nekim arapskim zemljama veća je nego menadžerska plaća u Hrvatskoj. Naftna kompanija OMV objavila je da se okreće crpljenju nafte i plina pa će im biti potrebni i tehničari i iskusni stručnjaci sa sveučilišnom diplomom. Do 2016. godine namjeravaju zaposliti 1.600 radnika, a plaćat će ih 3300 eura.
Pomoć od sunarodnjaka koji su već "vani"
Na raznim Facebook-grupama mnogi traže savjete i informacije o prvim koracima. Tako se na jednoj od brojnih sličnih grupa „Idemo u Katar & UAE i ostale arapske zemlje"
mnogi korisnici pitaju kako otići u posljednje vrijeme u sve primamljivije Ujedinjene Arapske Emirate. No, oni koji su, primjerice u Dubaiju već duži niz godina, upozoravaju kako situacija nije tako blistava u usporedbi s prethodnim godinama. Teško je dobiti posao, ali ako imate sreće i bezbolno napravite taj prvi korak, život u toj arapskoj zemlji može biti zaista lijep i dobro plaćen!
Hrvatima su zanimljivi i poslovi na dalekom Novom Zelandu, u Australiji, SAD-u, ali i već tradicionalno bliskoj nam Njemačkoj.
>>'Sezonci' su nekada bili iz BiH, danas su to – Slavonci
Trazim bilo kakav posao,nije bitno u kojoj zemlji.pozdrav.