Kombi se zaustavio uz obalu Drave u Osijeku. Dvojica su izvela muškarca čije su ruke i usta bili oblijepljeni selotejpom. Postavili su ga uz rub nasipa, licem okrenutim prema rijeci.
“Išli smo na popravni!”
– Sada pucaj! – rekao je, tereti se, danas pokojni Stjepan Bekavac zvani Buše i pružio Mirku Siviću automatski pištolj s prigušivačem. Sivić je, navodi se, ispalio hitac prema muškarcu, no on je ostao stajati na nogama. Samo se blago pognuo prema Dravi. Bekavac je na to prišao Siviću i grubo mu oduzeo pištolj.
Mirko Sivić jedan je od sedmero optuženih za ubojstva srpskih civila na obali Drave u Osijeku 1991. godine, tzv. “slučaju selotejp”, za što je pravomoćno osuđen Branimir Glavaš. Prema optužnici, Sivić i Bekavac ispalili su više hitaca u muškarca i usmrtili ga.
– Buše je još dva puta pucao u tog čovjeka te ga nogom gurnuo u Dravu. Kada smo se vratili u bazu, tu je bila Goca. Pitala je Bušu kako je prošlo, a on je odgovorio da je bilo dobro, uz popravni – rekao je Sivić u svom iskazu policiji u listopadu 2006. kada je uhićen. No, na suđenju na Županijskom sudu u Zagrebu rekao je da nije kriv.
Siviću jedinom još nije izrečena presuda. Njegov je postupak izdvojen iz suđenja ostalim optuženicima nedugo nakon početka rasprave u Zagrebu jer zbog brojnih kroničnih bolesti nije bio procesno sposoban. Na optuženičku će klupu, pak, ponovno sjesti 29. listopada, ali na sudu u Osijeku.
Zločin za koji ga se tereti zbio se u listopadu ili studenome 1991. godine. Žrtvu su dovezli iz kuće u Dubrovačkoj 30 u kojoj je bila na ispitivanju. Identitet mu ni danas nije poznat. Imao je od 50 do 55 godina.
– Buše mi je sutradan dao zdravstvenu i osobnu iskaznicu koje je oduzeo tom muškarcu i naredio da ih spalim na roštilju na terasi baze – kazao je Sivić na policiji. Ime na dokumentima nije vidio jer ga je, ustvrdio je, Buše kontrolirao.
Znali samo nadimke
Pravilo je u jedinici bilo, izjavio je, da smiju znati samo nadimke.
Goca mu je, naveo je tada, rekla kako je ona jedina veza sa Zbornim područjem i da će oni sve zapovijedi i zadaće dobivati od nje, a ako nje nema, može se obratiti Buši. Tek je poslije, ispričao je, saznao da je Goca kći Andrije Getoša i da je, dok je on bio u njezinoj jedinici, istodobno bila i tajnica Branimira Glavaša.
Iskaz iz policije ponovio je i dan poslije pred istražnim sucem. No, povukao ga je u istrazi u veljači 2007. godine.
Obrana je poslije tvrdila kako Sivić, zbog lošeg psihofizičkog stanja, nije bio svjestan svojih riječi na ispitivanju u policiji.
Za zločine u Osijeku Branimir Glavaš pravomoćno je osuđen na osam godina zatvora, Ivica Krnjak na sedam, a Gordana Getoš-Magdić na pet godina robije. Dini Kontiću i Zdravku Dragiću izrečene su po tri i pol godine zatvora, a Tihomir Valentić kažnjen je s četiri i pol godine.
>>Hrvatin: Ljudi, visio bih da to nisam prijavio Bajiću
>>Svjedok: Tadića nikada nisam čuo da spominje Glavaša
...meni nije jasno tko koga u stvari tereti. ...osim toga mi nije jasno kako je moguce voditi proces radi ubojstva bez mrtvaca i bez oruzja (Corpus DelictiI) - a jos manje kada se tome i pridoda cinjenica da se radiadi o nepoznatome identitetu.